Deneysel diabet oluşturulmuş sıçanların testis dokularında mapk immünreaktivitesinin incelenmesi
Mapk immunoreactivity in streptozotocin induced diabetic rat testis
  1. Tez No: 267272
  2. Yazar: YELİZ BOZDEMİR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR KIZILAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diabetik erkeklerde gözlenen azalmış testosteron düzeyi ve anormal spermatogenezis gibi önemli değişiklikler sebebiyle ortaya çıkan infertilite olgularına katkı sağlamak amacıyla, prolifere hücre nükleer antijeni ve mitojenlerin aktive ettiği protein kinaz'ların aktifleşme mekanizmalarını incelemeyi planladık.Aynı biyolojik ve fizyolojik koşullar altında tuttuğumuz Sprague Dawley erkek sıçan deneklerimizden; kontrol grubu (n=8) ve 5 gün peşpeşe 40mg/kg streptozotosin uyguladığımız diabet grubu (n=12) olmak üzere iki grup oluşturduk. Altı hafta boyunca kan-glukoz düzeyleri ve vücut ağırlıkları ölçülen deneklerimizin testis biyopsi materyallerini alarak, ışık ve immünohistokimyasal gözlemlerimiz için işlemlendirdik. Morfometrik olarak da; vücut ve testis ağırlıkları ile seminifer tübül çaplarını değerlendirdik.Deney grubunda streptozotosin uygulanması sonrası ölçülen kan-glukoz değerleri (>250 mg/dl) diabetin oluştuğunu gösterir şekilde artarken; vücut ve testis ağırlıkları ile seminifer tübül çaplarının azaldığı (P=0.001) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We aimed to examine the activation mechanisms of proliferating cell nuclear antigens and mitogen activated protein kinases to contribute infertility cases which are emerged by important changes that are seen in diabetic men like decreased testosterone levels and abnormal spermatogenesis.We composed two groups from our male Sprague Dawley rat subjects which were kept under the same biological and phsiological conditions; an diabetic groups which streptozotocin is implemented for 5 days 40 mg daily dosages (n=12) and control group (n=8). We collected testicular biopsy materials of our subjects which blood glucose levels and body weights are measured for 6 weeks and processed for our light and immunohistochemical observations. Morphometrically; we evaluated body and testis weights and seminiferous tubule diameters.In the diabetic groups body and testis weights and seminiferous tubule diameters are decraesed, while the blood-glucose levels are increased after streptozotocin administration demonstrating that diabetes has emerged.