Hepatit B virus X genindeki hepatosellüler karsinoma ile muhtemel ilişkisi olan mutasyonların retrospektif olarak araştırılması
Retrospective analysis of Hepatit B Virus X gene mutations potentially related with hepatocellular carcinoma
- Tez No: 267286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAMİ SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde Hepatit B virus (HBV) infeksiyonu halen global bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Tüm dünyada 2 milyar'dan fazla kişi bu virus ile infektedir. HBV infeksiyonları, akuttan fatal fulminant hepatit'e kadar değişen klinik tablolarda ortaya çıkmakta ve karaciğer sirozu ve hepatosellüler karsinoma (HSK) gibi ciddi komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bu virusun kuvvetli bir onkojenik potansiyeli vardır.Son zamanlarda yapılan birçok çalışma HBV X (HBx) geni kapsamındaki Enh II/bazal kor promotör bölgesindeki mutasyonların HSK ile ilişkili olduğu bildirmiştir. X geni, HBV promotörünü ve çeşitli hücresel fonksiyonları transaktive eden HBV X proteinini kodlamaktadır. HBx proteini modifiye olduğunda, hücresel sinyal yolaklarında HSK'ya kadar ulaşan hücresel transformasyonlar indüklenmektedir.Bu çalışmada, HSK ile olası ilişkisi olan HBx gen mutasyonları, 61 kronik hepatit B'li hasta serumundan retrospektif olarak analiz edilmiştir.Çalışmamızda, 61 örneğin 1'inde (%1.63) 1653T mutasyonu, 10 örnekte (%16.39) 1896A mutasyonu, 3 örnekte (%4.91) 1762T mutasyonu ve 1 örnekte (%1.63) 1762T-1764A dual mutasyonu tespit edilmiştir.1653T ve 1762T-1764A dual mutasyonları, daha önceleri bildirilen çalışmalarda HSK ile önemli ölçüde ilişkili olan mutasyonlar olarak ileri sürülmüştür.HBx gen mutasyonlarını retrospektif olarak araştırmış olmakla beraber, bulgularımız bölgemizde HSK ile ilişkili olan mutasyonların varlığını ortaya koymakta, ayrıca gelecekte prospektif klinik kord çalışmalarının planlanmasının HSK takibine yönelik olarak daha iyi hasta tedavisine katkı sağlayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B virus (HBV) infection is a global health problem with more than 2 billion infected individuals. HBV infection leads to diverse outcomes ranging from acute to fatal fulminant hepatitis, and chronic hepatitis, which may result in severe complications as liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC). HBV virus is one of the important human DNA viruses having strong oncogenic potentia.Recently, many studies have reported on HBV X gene mutations and/or Enh II/BCP associated with HCC. The X gene encodes the HBV X protein (HBx) that transactivates the HBV promoter and a variety of cellular functions. The HBx-modified cellular signal pathway induces cell transformations that can lead to HCC.In this study, we have analyzed HBx gene mutations possibly related to HCC from sera samples collected from 61 patient chronically infected with HBV, retrospectively.We have detected T1653 mutation in 1 of 61 (1.63%), 1896A mutation in 10 of 61 (16.39%), 1762T mutation in 3 of 61 (4.91%) and 1762T-1764A dual mutation in 1 of 61 (1.63%). 1653T and 1762T-1764A dual mutations were suggested significantly related to HCC in earlier reported studies.Although, we have studied HBx gene mutations retrospectively, our findings demonstrated that HBx gene mutations related to HCC are present in our region and prospective clinical chord studies would be useful for better patient management to follow HCC related with HBV should be planned in future.