Esansiyel hipertansiyonu olan bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between healthy lifestyle behaviours and social support with essential hypertension persons
  1. Tez No: 267287
  2. Yazar: HÜLYA DALAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ALTIOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, esansiyel hipertansiyon tanısı almış bireylerde sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile sosyal destek arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır.Araştırmanın örneklemini Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Mersin Devlet Hastanesi kardiyoloji polikliniklerine başvuran, fiziksel ve bilişsel sağlık düzeyleri araştırmada uygulanması planlanan formları cevaplamaya uygun ve araştırmaya katılmaya istekli, 18 yaşından büyük ve en az 6 ay önce esansiyel hipertansiyon tanısı almış 130 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS)? ve ?Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ)? kullanılarak toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.5 paket programı, istatistiksel analiz için Kolmogorov Smirnov testi, Ki_kare analizi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study performed with the individuals diagnosed with essential hypertension to determine the relationship between social support and healthy lifestyle behaviours.The sampling of the study consisted of 130 patients who appealed to outpatients clinics of cardiology of the hospitals of Mersin University Health Research and Practice Center and Mersin State Hospital, whose physical and intellectual health statuses were eligible to fulfil the forms planned to be implemented in the study, who were willing to participate in the study, older than 18 years and diagnosed with essential hypertension at least 6 months before. The data of the study were collected using ?Personal Information Form?, ?Multidimensional Perceived Social Support Scale? and ?Healthy Lifestyle Behaviours Scale?.SPSS 11.5 pack software was used to assess the data; Kolmogorov Smirnov test, Chi-square test, Mann Whitney U test and Cronbach alpha statistic were used for statistical analyses.