Lomber disk cerrahisinde peroperatif intravenöz parasetamol ve lornoksikamın postoperatif opioid tüketimi üzerine etkileri
Effects of peroperative intravenous paracetamol and lornoxicam for lumbar disc surgery on postoperative opioid consumption
  1. Tez No: 267306
  2. Yazar: SERHAT BİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN YURTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lomber disk cerrahisinde peroperatif intravenöz lomber diskektomi operasyonu planlanan ASA I-II risk grubu 60 yetişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara, indüksiyondan 45 dakika önce 1000 mg intravenöz (iv) parasetamol (Grup P, n=20), 8 mg iv lornoksikam (Grup L, n=20) veya aynı volümde iv serum fizyolojik (Grup K, n=20) uygulandı. Hemodinamik monitörizasyou takiben tüm hastalara standart anestezi indüksiyonu ve idamesi uygulandı. Postoperatifparasetamol ve lornoksikamın postoperatif opioid tüketimi üzerine etkileri. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Tezi. Zonguldak, 2010. Bu prospektif randomize, plasebo kontrollü çalışmada peroperatif olarak verilen parasetamol ve lornoksikamın postoperatif analjezik etkinliği ve opioid tüketimine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Genel anestezi altında, elektif tek mesafe analjezide Grup P'de 6 saat ara ile parasetamol, Grup L'de, 12 saat ara ile lornoksikam, Grup K'da ise 12 saat ara ile iv serum fizyolojik uygulandı. İlave olarak tüm gruplarda Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) cihazı ile iv meperidin uygulandı. Hemodinamik veriler, Sayısal Değerlendirme Skalası (NRS) skorları, ilk analjezik ihtiyaç zamanı, tüketilen meperidin miktarı, bulantı, kusma ve diğer yan etkiler postoperatif 0-1-2-4-8-12-24. saatlerde kaydedildi. Postoperatif meperidin tüketimi, Grup-K'da diğer gruplara oranla daha yüksek, ilk analjezik gereksinim zamanı ise daha kısaydı. Grup L'de diğer iki gruba oranla daha az meperidin tüketildi, ilk analjezik zamanı daha uzundu. Sonuç olarak, peroperatif kullanılan lornoksikamın lomber disk hernisi cerrahisi sonrasında postoperatif ağrı tedavisinde etkin olduğu ve lornoksikamın postoperatif opiod tüketimini parasetamole göre daha fazla azalttığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Effects of peroperative intravenous paracetamol and lornoxicam for lumbar disc surgery on postoperative opioid consumption. Zonguldak Karaelmas Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation Thesis. Zonguldak, 2010. The aim of this prospective, randomized, placebo controlled study is to investigate postoperative analgesic activity and effects of peroperative paracetamol and lornoxicam on opioid consumption. Sixty adult patients in ASA risc group I-II, planned for single level lumbar discectomy under general anesthesia have been enrolled in the study. Patients have received either 1000 mg paracetamol intravenous (iv) (Group P, n=20), 8 mg lornoxicam iv (Group L, n=20) or saline at the same volume (Group K, n=20) 45 minutes before induction. After hemodynamic monitorization, all patients were appilied standart anesthesia induction and maintainance. Postoperative analgesia was accomplished with paracetamol every 6 hours at Group P, with lornoxicam every 12 hours at Group L and with same volume of saline every 12 hours at Group K. In addition all patients in all groups have received intravenous meperidine with Patient Controlled Analgesia (PCA). Hemodynamic data, numeric rating scale scores (NRS), first analgesic demand time, meperidine consumption, nausea, vomiting and other side effects were recorded 0-1-2-4-8-12-24 hours postoperatively. Postoperative meperidine consumption of Group K was higher than those of the other groups and first analgesic demand time of Group K was also shorter. Meperedin consumption of Group L was less than those of the other groups and first analgesic demand time of Group L was longer in comparison with those of the other groups. In conclusion, peroperative lornoxicam for lumbar disc surgery is determined to be effective on postoperative pain treatment, and lornoxicam reduces postoperative opioid consumption more when compared with paracetamol.