Kas gevşeticisiz entübasyonda propofol-deksmedetomidin, tiyopental-deksmedetomidin ve etomidat-deksmedetomidin kombinasyonlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of propofol-dexmedetomidine, thiopenthal-dexmedetomdine, etomdidate-dexmedetomdine combinations during intubation without muscle relaxants.
  1. Tez No: 267305
  2. Yazar: KEZİBAN BOLLUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN HANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda deksmedetomidin-propofol, deksmedetomidin-tiyopental ve deksmedetomidin-etomidat kombinasyonu ile yapılan anestezi indüksiyonunda kas gevşetici kullanmaksızın endotrakeal entübasyon koşullarının karşılaştırılması amaçlandı. ASA I-II risk grubunda, 20-60 yaşları arasında, Mallampati sınıf I olan 76 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara operasyondan 30 dakika önce, intramuskuler (IM) 0.07 mg/kg midazolamla premedikasyon uygulandı. Damar yolu açılmasını takiben, elektrokardiografi (EKG), noninvaziv arteryel kan basıncı (KB) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2) monitörizasyonu yapıldı. Hastalar randomize olarak Grup P (n=30, deksmedetomidin-propofol), Grup T (n=30, deksmedetomidin-tiyopental), Grup E (n=16, deksmedetomidin-etomidat) olarak üç gruba ayrıldı. Tüm hastalara preoksijenasyonun ardından 1 ?g/kg dozunda deksmedetomidin 10 dakika içinde uygulandı. Ardından Grup P'de 2.5 mg/kg propofol, Grup T'de 5 mg/kg tiyopental, Grup E'de 0.3 mg/kg etomidat ile anestezi indüksiyonu uygulandı. Bilinç kaybından sonra maske ile ventilasyon değerlendirildi. İndüksiyon dozunun sonlanmasından 90 saniye sonra uygulanan laringoskopi sırasında, çene hareketliliği, vokal kordların açıklığı, entübasyon ve tüpün balonunu şişirmeye yanıtı kaydedildi. Yetersiz olarak değerlendirilen hastalara entübasyon amacıyla kas gevşetici ajan olarak rokuronyum uygulanması planlandı. Gruplarda çalışma sırasında kas gevşetici kullanılan hastalar kayıt edildi. Hastalardan indüksiyon öncesi, deksmedetomidin uygulaması sonrası, çalışma ilaçlarının uygulaması sonrası, entübasyonun hemen sonrası ve entübasyondan 3, 5, 10 dakika sonrası, kalp atım hızları (KAH), KB, SpO2 ve end-tidal karbondioksit konsantrasyonu (ETCO2) kaydedildi. Gruplar arasında hemodinamik veriler açısından anlamlı farklılık yoktu. Grup P'de 16 hasta, Grup T'de ise10 hasta kabul edilebilir entübasyon şartlarına sahipti.
Özet (Çeviri)
. In our study, we aimed to compare the endotracheal intubation conditions without muscle relaxants during induction with the combinations of dexmedotimidine-propofol, dexmedotimidine-thiopenthal and dexmedetomidine-etomidate. Seventy six patients, in ASA risc group I-II, between ages 20-60 years, with Mallampati Class 1 included in the study. All patients were premedicated with 0.07 mg/kg midazolam intramusculer (IM) 30 min before the operation. Following the intravenous cannulation, electrocardiography (EKG), noninvasive arterial blood pressure (KB) and peripheral oxygen saturation (SpO2) were monitorized. The patients were randomly divided into three groups as Group P (n =30, dexmedetomidine-propofol), Group T (n=30, dexmedetomidine-thiopenthal), Group E (n=16, dexmedetomidine-etomidate). After preoxygenization, all patients received dexmedetomidine 1 ?g/kg in 10 min. Then, the patients were administered 2.5 mg/kg propofol for Group P, 5 mg/kg thiopental for Group T and 0.3 mg/kg etomidate for Group E during induction. Mask ventilation was evaluated after concious disappearance. During laryngoscopy performed 90 sec after the end of induction, jaw stiffness, vocal cord position, the responses to intubation and cuff inflation were recorded. The patients scored as insufficient were planned to be administered rocuronium as muscle relaxant. The patients received muscle relaxant during the study were also recorded. Heart rate (KAH), KB, SpO2 ve end-tidal carbondioxide consantration (ETCO2) of the patients were recorded before induction, after dexmedetomidine administration, as soon as intubation and 3,5, 10 min after intubation. There was no difference between the groups according to hemodynamic data. 16 patients in Group P and 10 patients in Group T had the acceptable intubation conditions.