Koklear implant olma yaşının yazılı dil bcerisi ile ilikisinin incelenmesi
Examining the relation of implantation age with written language skills
  1. Tez No: 267331
  2. Yazar: AYTEN YAŞAMSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜCEL, DOÇ. DR. GONCA SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda, işitme engelli çocukların yazılı dil becerileri; koklear implant olma yaşına göre incelenerek, normal işiten çocukların yazılı dil becerileri ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı'na bağlı olan İşitme Konuşma Eğitim Merkezinde takip edilen 35 koklear implantlı çocuk ve Ankara'daki farklı sosyo-ekonomik düzeydeki okullardan seçilen, normal işiten 35 çocuk değerlendirilmiştir. Çocukların yazılı dil becerilerini belirlemek amacıyla, ?Yazılı Anlatım Beceri Düzeyini Değerlendirme Aracı? kullanılmıştır. Koklear implantlı grup 4 yaş öncesinde ve sonrasında implant edilmiş olarak ikiye ayrılarak, kendi aralarında ve normal işiten grupla karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmada, koklear implantlı grupların yazılı anlatım beceri düzeylerinin farklı olduğu bulunmuştur. 4 yaş öncesinde implant olan çocukların yazılı anlatım becerilerinin daha iyi ve normal işiten çocukların performansına daha yakın olduğu bulunmuştur. 4 yaş öncesinde implant olan çocukların yazılı anlatımda en zorlandıkları becerinin ana düşünceyi destekleme, 4 yaş sonrasında implant olan grubun ise en zorlandıkları becerinin anlatım düzeni ve anlatım zenginliği özellikleri olduğu bulunmuştur. 4 yaş sonrasında implant olan çocukların, ilköğretime akranlarından daha geç başladıkları, özel eğitim ihtiyaçlarının devam ettiği ve akademik becerilerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, 4 yaş öncesinde implant olan grubun implant olma yaş ortalamalarının daha düşük, implant kullanım süresi ve eğitim sürelerinin daha uzun olması ile ilişkili olduğunu düşündürmüştür. Yazılı anlatım becerisi ile dil gelişimi arasındaki ilişkiyi destekleyen çalışmalar dikkate alındığında 4 yaş öncesinde implant edilen grubun yazılı anlatım beceri düzeyinin daha yüksek olması, dil gelişimi için kritik dönem kabul edilen bu dönemde daha fazla işitsel deneyim elde etmeleri ile de ilişkilendirilmiştir. Bu sonuçlar, kritik dil gelişimi döneminde yapılacak koklear implant uygulamalarının önemini göstermektedir. Yazılı dili kullanmanın çocukların akademik becerilerine ve meslek edinmelerine yardımcı olan bir beceri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, koklear implantlı çocukların yazılı anlatım becerilerinin belirli aralıklarla değerlendirilmesi ve bu beceriyi geliştirecek eğitim programlarının hazırlanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study sets out to examine the written language skills of hearing impared children in relation to their age of implantation and to compare them with their normal hearing peers. 35 children with cochlear implant, attending the Hearing and Speech Rehabilitation Center of Hacettepe University, and 35 children with normal hearing thresholds and diverse socio-economic background attending schools in Ankara make up the data for this study. A Written Expression Skills Assessment Form was used to evaluate the written language skills of the participants. Cochlear implant group was dealt with under two different groups: (i) children who underwent cochlear implantation before the age of four, and (ii) children who underwent cochlear implantation after the age of four. The two different groups were compared with each other and they were also compared with the normal hearing group. The results revealed different language skills performances of children who underwent cochlear implantation before and after the age of four. When compared to the children who underwent implantation after the age of four, children who were implanted before the age of four revealed better results, and more similar performances were noted with the normal hearing group. It was determined taht the most diffculult skill was asisting keytone for children who underwent cochlear implantation before the age of four and expression formation and productiviness for children who underwent after the age of four. The findings revealed that the children who were underwent cochlear implantation after 4 the age of four began the primary school later from their pers, have lower academic skills and continue to special education at present.All tehese results are believed to be directly related with the cochlear implantation age, cochlear implantation usage and the age of education. When studies that support the relation between the written language skills and language development are taken into consideration, it was concluded that children who underwent implantation before the age of four had more auditory experience during the critical period of language development. The findings of this study highlight the importance of cochlear implantation during the critical period of language development. It is known that using written language helps children with their academic abilities and helps them with their professional career. Therefore, it is critically important that children?s written language skills are assessed at certain intervals and that training programmes are developed for enhancing the written language skills.