Karbonhidratla birlikte kreatin yüklemesinin genç sporcularda anaerobik performans ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
Effects of creatine loading with carbohydrate in young athletes on anaerobic performance and body composition
- Tez No: 267332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSREV TURNAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı kas içi kreatin konsantrasyonunu arttırmayı hedefleyen iki farklı yükleme yöntemini, performans ve vücut kompozisyonu değerleri üzerinden karşılaştırmaktır. 18 yaş altı (U-18) kategorisinde futbol oynayan 21 erkek futbolcu (vücut ağırlığı: x ?=65,4±5kg, yaş: x ?=17±0,2yıl) 3 gruba (n=7) ayrılmıştır. Kreatin monohidrat+glikoz şurubu grubu (KG) 5g kreatin monohidratı 33g glikoz şurubu ile birlikte, kreatin monohidrat+tatlandırıcı grubu (KT) 5g kreatin monohidratı 2 tablet kalori içermeyen tatlandırıcı tablet ile birlikte günde 4 kez 5 gün süresince kullanmıştır. Plasebo grubu (P) ise bu süre içerisinde sadece kalori içermeyen tatlandırıcı (2 tablet) kullanmıştır. 7x34,2m sprint ve tekrarlı sıçrama testleri ile performans değerleri incelenen grupların, vücut kompozisyonu değişimleri biyoelektrik impedans analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare two loading methods, which aim to improve muscle creatine concentration, in terms of exercise performance and body composition. Twenty-one under-eighteen (U-18) soccer player (Body Mass x ?= 65,4±5kg, Age x ?=17years) allocated 3 separate groups (n=7). Creatine monohydrate+glucose syrup group (KG) used 5g creatine+33g glucose syrup 4 times in a day, for a 5 day period. Creatine+sweetener group (KT) used same amount creatine with 2 tablets of non-calorie sweetener and the placebo (P) group ingested only 2 tablets of non-calorie sweetener in same schedule. To examine effects of different loading protocols on performance, participants underwent 7x34,2m sprint and repeated vertical jump tests. Bioelectrical impedance analysis was used to determine body composition changes. Kruskal-Wallis One Way Analysis was utilized to compare intergroup means. If significant differences were present Mann-Whitney Rank Sum Test was performed. Intragroup comparisons was analyzed using Wilcoxon Signed Rank Test. KG group has significant improvement between all repetitions (p0,05). Weight differences was only significant in KT (65,57±5,37kg vs.