Development and in vitro characterization of vaccine delivery systems for mucosal immunization against bovine Herpes Virus Type 1 (BHV-1) infections
Sığır Herpes Virüs Tip 1 (BHV-1) enfeksiyonlarına karşı mukozal immunizasyon için taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi ve in vitro olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 267378
  2. Yazar: MERVE GÜNBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sığır herpes virüs 1 (BHV-1), infeksiyöz sığır rinotrakeit (IBR) gibi çeşitli ciddi enfeksiyonların sebebi olan, sığırlarda yaygın olarak görülen bir patojendir. BHV-1, Türkiye'de hayvan sağlığı ve verimlilik açısından halen ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Dolayısıyla, BHV-1'e karşı daha etkili ve daha ekonomik bir aşı taşıyıcı sistem geliştirilmesi ülkemiz ekonomisi için önemli bir gerekliliktir. Halihazırda kullanılan parenteral aşılarla latent virüs reaktivasyonunu engellemek için istenen düzeyde immün cevaba ulaşılamamaktadır. Aşılanan hayvanlar enfekte olabilmekte, latent virus reaktivasyonu sonrasında virus saçılımı gerçekleşebilmektedir. Mukozal aşılama stratejisi hastalığın ilerlemesine ve taşınmasına karşı uygun koruyucu mukozal ve sistemik immün cevabın oluşmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte, mukozal yolla aşılamada immün yanıtın arttırılması ve antijenin istenilen bölgeye hedeflendirilebilmesi amacıyla adjuvanlar ve/veya taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, BHV-1 enfeksiyonuna karşı mukozal yolla uygulanacak hem mukozal hem de sistemik etkin bir immün cevap oluşturabilecek, emniyetli ve antijenle uyumlu, aynı zamanda adjuvan özelliğe sahip, uygulaması kolay ve girişimsel olmayan aşı sistemleri geliştirilmesi planlanmıştır. Biyouyumlu ve biyoparçalanabilir özelliklere sahip doğal bir polisakkarit olan kitosan, mukozal aşılama için hem adjuvan hem de taşıyıcı sistem olarak umut vaat edicidir. Bu amaçla, farklı molekül ağırlığı ve çözünürlüğe sahip kitosan tipleri kullanılarak BHV-1'in mukozal yolla taşınmasını sağlayan mikropartikül ve jel formülasyonları geliştirilmiştir. Mikropartiküller, partikül büyüklüğü, zeta potansiyel, morfoloji ve yükleme etkinliklerine göre karakterize edilmiştir. Uygun partikül büyüklüğü (
Özet (Çeviri)
Bovine herpesvirus 1 (BHV-1) is a major pathogen of cattle which is the causative agent of different serious infections, including infectious bovine rhinotracheitis (IBR). At present, BHV-1 is still a serious threat to animal health and productivity in Turkey, hence to develop a more efficient and more economical vaccine system against BHV-1 is certainly an important necessity for the economy of our country. Current parenteral vaccines do not induce a required immune response to prevent latent infection, and vaccinated animals can become infected and may shed virus after latent virus reactivation. A mucosal vaccination strategy could provide an ideal combination of optimum mucosal and systemic immune responses which are protective against disease progression and transmission. However, vaccination through mucosal membranes requires adjuvants/delivery systems in order to enhance the immunogenicity of the antigens as well as to target the antigen to the site of immune function. The aim of this study was to develop a vaccine delivery system against BHV-1 infection which provides both mucosal and systemic immune response, which can be administered via mucosal route, which is safe and antigen-compatible and which has an adjuvant property itself, which can be administered easily and is non-invasive. Chitosan, which is a biodegradable and biocompatible natural polysaccharide, has been shown to exert promising properties both as a delivery system and as an adjuvant for mucosal vaccination. For this purpose, we have developed microparticle and gel formulations for mucosal delivery of BHV-1, using various types of chitosan with different molecular weight and solubility. Microparticles were characterized with respect to their size, zeta potential, morphology and virus-loading. The developed microparticles with appropriate size (