Adolesan tenis oyuncularında dirsek taşıma açısını etkileyen biyomekanik faktörlerin incelenmesi
Investigation of biomechanical factors effecting carrying angle of adolescent tennis players
  1. Tez No: 267379
  2. Yazar: EMİNE SEDA TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
. Dirsek tam ekstansiyon ve önkol tam supinasyonda iken önkolun, kola göre belirgin deviasyonu taşıma açısı olarak adlandırılır. Literatürde taşıma açısının tenis alanı içerisinde değerlendirilmesine ve diğer fiziksel parametrelerle ilişkisinin araştırılmasına yönelik yapılmış her hangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma; kavrama kuvveti ile taşıma açısı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, ortalama 12 yaşındaki 42 tenis oyuncusu (22 erkek, 20 kız) ve 39 sedanter (15 erkek, 24 kız) adolesan katılmıştır. Çalışmaya katılan olguların sağ ve sol üst ekstremitelerine ait taşıma açıları ile dirsek 90º fleksiyon ve tam ekstansiyondaki kavrama kuvvetleri ölçüldü ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Taşıma açısı ve söz konusu parametreler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi, gruplar arasındaki farklar Mann Whitney U Testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The significant deviation of forearm with respect to arm during full elbow extension and full forearm supination is known to be as carrying angle. Any study on evaluation of carrying angle and relation with other physical parameters in tennis could not be found. This study was planned to research about the relation between the grip strength and the carrying angle. 42 tennis players (22 male, 20 female) and 39 sedentary adolescents (15 male, 24 female) participated in this study were average of 12 years. The carrying angles and the grip strengths in 90º elbow flexion and full extension of right and left upper extremities of participants were measured and their anthropometric measurements were done. The relation between the carrying angle and the parameters mentioned was examined by Spearman Correlation Analysis, and the differences between the groups were examined by Mann Whitney U Test.