Menstrual döngü sürecinde dinlenme metabolik hızı, vücut bileşimi ve besin alımındaki bireysel farklılıkların saptanması.
Evaluation of intra-individual variations in resting metabolic rate, body composition and food intake during the menstrual cycle.
- Tez No: 267380
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kadınlarda vücut bileşiminde dinlenme metabolik hızında (DMH), fiziksel aktivite ve besin alımında günden güne birey içi varyasyonun büyüklüğü hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışma bir menstrual döngü boyunca kadınlarda antropometrik ölçümler, dinlenme metabolik hızı, fiziksel aktivite durumu, enerji ve besin ögesi alımındaki değişiklikleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Doğal menstruasyon döngüsüne sahip ve doğum kontrol hapı kullanmayan 19-35 yaş arası 30 kadın çalışmaya katılmıştır. DMH ölçümü bir menstrual döngü boyunca haftada üç kez ergospirometre (FitmateTM, Cosmed) yardımıyla standart koşullar altında ölçülmüştür. Antropometrik ölçümleri menstrual döngünün her fazında bir kez ölçülmüş ve kadınlardan döngünün her fazında üç gün boyunca ileriye dönük 24-saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi her üç fazda birbirini izleyen üç gün boyunca Armband holter ve aynı günlerde tutulan fiziksel aktivite kaydı ile saptanmıştır. Menstrual döngü boyunca yapılan DMH ölçümlerinde birey içi varyasyon (CV %) belirlenerek saptanmıştır. Menstrual döngü boyunca bireylerin vücut ağırlığında ve vücut bileşimindeki değişimin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0.05). DMH ve besinlerin termik etkisinin (BTE); folliküler faza (sırasıyla; 1439±21.92 kkal, 144±2.2 kkal) kıyasla, ovulasyon fazında (sırasıyla; 1498±23.91 kkal, 150±2.4 kkal), istatistiksel açıdan anlamlı olarak arttığı (p0.05). Enerji alımının luteal fazda ovulasyon fazına kıyasla arttığı ancak aradaki farkın anlamlı olmadığı (p>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Little information exists on the extent of day-to-day intra-individual variation in body composition, resting metabolic rate (RMR), physical activity and food intake in women. The present study has investigated the intra-individual variation and differences in body composition, RMR, physical activity and food intake of women during the menstrual cycle. Thirty women (naturally cycling non-pill users), aged between 19 and 35 years, were recruited to the study. RMR measurements were taken at least three times per week for the duration of one complete menstrual cycle. Anthropometric measurements were taken in each menstrual cycle phase. RMR was measured by ergospirometer (FitmateTM, Cosmed) under standardized conditions. Food and beverage intake was recorded, using 24-h dietary record, for 3 days of each menstrual cycle phases (follicular, ovulation and luteal). Physical activity assessed by using armband (metabolic holter) during 3 days of each menstrual phase and 3 days physical activity record. The measurements made throughout each complete menstrual cycle were averaged and the levels of intra-individual variation in RMR were assessed by determining the CV(%). Mean body weight and body composition didn?t change during menstrual cycle significantly (p>0.05). RMR and TEF was significantly increased (respectively; 1498±23.91 kcal, 150±2.4 kcal, p0.05). Mean energy intake was higher in the luteal phase compared to ovulation but the difference was not significant (p>0.05).