Gömülü 20 yaş dişi cerrahisinde konvansiyonel frez ve Er:YAG lazer yöntemlerinin, anksiyete ve vital bulgular üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of the effects of standart bur surgery procedure and Er:YAG laser surgery on anxiety and vital signs during the impacted third molar surgery
  1. Tez No: 267404
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gregory-Pell Sınıflaması'na göre sınıf 2, pozisyon B mesioanguler pozisyonda alt gömülü yirmi yaş dişi bulunan ve yaş ortalaması 23.5 olan 80 hasta üzerinde gerçekleştirilen çalışmamızda 40 hastaya konvansiyonel yöntem (frez cerrahisi) uygulanarak, 40 hastaya ise Er:YAG lazer kullanılarak gömülü yirmi yaş dişi cerrahisi işlemi yapılmıştır. Hastalar, anksiyete ve vital bulgular açısından deney ( lazer ) ve kontrol ( frez ) gruplarında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, işlem hakkında bilgi sahibi olma, eğitim düzeyi ve çekim tecrübesinin anksiyete üzerine etkileri incelenmiştir. Tüm hastalarda anksiyete seviyelerinin belirlenmesinde Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) kullanılmıştır. Hastalara demografik bilgilerin elde edilmesi amacıyla işlem öncesinde ve lazer ile konvansiyonel yöntemi kıyaslamak için de işlem sonrasında anket formları doldurtulmuştur. Hastalar monitörize edilerek, vital bulgular ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında kaydedilmiştir. Çalışmamızda kadınlarda ve eğitim düzeyi düşük kişilerde anksiyete skorlarının daha yüksek olduğu, daha önceden bilgi sahibi olmanın ve çekim tecrübesinin anksiyeteyi etkilemediği bulunmuştur. Anksiyete skorları ve vital bulgular için lazer ve frez grubu karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. En yüksek sistolik kan basıncı ve nabız değerleri kemik kesiminde ve sonrasında ise diş çekimi sırasında kaydedilmiştir. Sonuç olarak; Lazer yöntemi anksiyeteyi artırıcı etkisi olmaması nedeniyle gömülü 20 yaş dişi cerrahisinde tercih edilebilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Eighty healty patients with mean age 23,5 years with an impacted lower third molar in Class 2, position B, mesioangular position according to the Gregory and Pell criteria, participated in this study and forty patients operated with routine bur surgery procedure, while Er:YAG laser surgery was performed on the other forty patients. Anxiety and vital signs were compared with Er.YAG laser surgery and standart bur surgery procedure. Additionally, the effect of age, gender differences, experience of tooth extraction, education and having knowledge about the surgery on anxiety were examined. STAI (Spielberger?s State Trait Anxiety İnventory) and MDAS (Modified Dental Anxiety Scale) questionaires were used to evaluate anxiety. Patients were asked to fill a questionaire for demographic information preoperatively and also they filled an evaluation form after the surgery. Patient?s heart rate, distolic and sistolic blood pressure, also oxygen saturation were observed and they were recorded preoperatively, during the surgery and postoperatively. Women are more likely to report dental anxiety than men and people with low education showed higher levels of dental anxiety. Differentiation by high and low anxiety revealed no significant differences by experience of tooth extraction and having knowledge about the surgery. There was no significant differences between two groups in anxiety mean scores and vital signs. The highest mean sistolik blood pressure and heart rate values were observed at the time of ostectomy and than tooth removing. As a result, lasers can be a favourable alternative instrument in impacted third molar surgery with having no negative effect on anxiety levels of the patients.