Association of antiemetic efficacy of serotonin type 3 receptor antagonists with genetic variations of the drug transporter ABCB1 and cytochrome P450 2D6
Serotonin tip 3 reseptör antagonistlerinin antiemetik klinik etkililiği ile ilaç transporteri ABCB1ve sitokrom P450 2D6 genetik varyasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi.
- Tez No: 267403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH Ö. BABAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Serotonin tip 3 reseptör (5-HT3) antagonistleri kanser hastalarında kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın önlenmesinde kullanılır. Kanser hastalarının %30'unda antiemetik tedaviye yanıt yeterli değildir. İlaç farmakokinetiğini, dolayısıyla etkinliğini etkileyebilecek faktörlerden ikisi ilaç transporteri P-glikoprotein (ABCB1) ve sitokrom P450 2D6 (CYP2D6) enzimidir. Bu çalışmanın amacı, ABCB1 taşıyıcısını kodlayan MDR1 geninin polimorfizmleri ve haplotipleri ile 5-HT3 reseptör antagonistleri ondansetron ve granisetronun antiemetik etkinlikleri arasındaki ve CYP2D6 alelleri ile tropisetronun antiemetik etkinliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmaya orta veya yüksek derecede emetojenik kemoterapi alan ve antiemetik olarak 5-HT3 reseptör antagonistleri kullanan 316 kanser hastası dahil edildi. Akut ve gecikmiş bulantı ve kusmanın şiddeti günlük kişisel geribildirim formları ile değerlendirildi. MDR1 genindeki C3435T, G2677T/A, C1236T genetik varyasyonları polimeraz zincir reaksiyon (PCR) ve restriksiyon analizi ile; CYP2D6 *1,*2,*3,*4,*5,*6,*7,*8, *9,*10,*12,*14,*17,*29,*41 alelleri INFINITI Analyzer (AutoGenomics) ile değerlendirildi. Akut dönemde (0-24 saat), MDR1 3435TT veya 1236TT genotipini taşıyan ve ondansetron veya granisetron tedavisi alan hastalarda (n=249) anlamlı olarak daha yüksek oranda tam antiemetik kontrol sağlandı (3435TT'de %85.2 iken diğer genotiplerde %69.7, p=0.02; 1236TT'de %87.0 iken diğer genotiplerde %70.0, p=0.02). Geç dönemde (24-120 saat) 3435TT, 2677TT ve 1236TT genotipleri ve diğerleri arasında antiemetik yanıt açısından bir fark bulunamadı. Tropisetron kullanan hastalarda (n=40) akut ve geç dönemlerde CYP2D6 genotiplerinin etkisi gözlenmedi. Sonuç olarak, MDR1 genetik polimorfizmlerinin kanser hastalarında 5-HT3 antagonistlerinin antiemetik etkililiği değiştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Serotonin type 3 receptor antagonists are used to prevent chemotherapy induced nausea and vomiting (CINV) in cancer patients. However, 30% of the patients do not respond adequately to the antiemetic treatment. Two of the factors which may affect the pharmacokinetics, thus the efficacy of the drugs are the drug transporter P-glycoprotein (ABCB1) and the cytochrome P450 2D6 (CYP2D6) enzyme. The aim of the study was to examine the association between polymorphisms and haplotypes in the MDR1 gene coding for the transporter ATP binding cassette B1 protein (ABCB1) and the antiemetic efficacy of 5-HT3 receptor antagonists ondansetron and granisetron, as well as the association between CYP2D6 alleles and the efficacy of tropisetron in CINV in acute and delayed phases. Cancer patients (n=316), receiving moderately or highly emetogenic chemotherapy and 5-HT3 receptor antagonists were included in this study. The degree of acute and delayed nausea and vomiting was evaluated by means of daily self reporting questionnaires. The genetic variations C3435T, G2677T/A, C1236T in MDR1 were determined by polymerase chain reaction (PCR) and restriction analysis. CYP2D6 *1,*2,*3,*4,*5, *6,*7,*8,*9,*10,*12,*14,*17,*29,*41 alleles were evaluated by INFINITI Analyzer (AutoGenomics). In the acute phase (0-24 hours), patients carrying the variant genotype 3435TT or 1236TT in the ABCB1 gene had significantly higher complete antiemetic control rate when treated with ondansetron and granisetron, as compared to other patients (85,2% in 3435TT vs. 69,7% in others p=0,02; 87,0 % in 1236TT vs. 70,0 % in others p=0,02). In the delayed phase the 3435TT, 2677TT and 1236TT genotypes did not show any significant protection against nausea and vomiting. No association was found between CYP2D6 and the complete response rates in the acute and delayed phase in tropisetron users (n=40). Our results suggest that MDR1 genetic polymorphisms may change the antiemetic efficacy of 5-HT3 antagonists in cancer patients.