Bazı Trifolium L. türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical investigations on some Trifolium L. species
- Tez No: 267407
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ERSÖZ, PROF. DR. İHSAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Trifolium türleri, Türkiye'de ve dünyanın değişik yerlerinde halk ilacı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin değişik bölgelerinden toplanan Trifolium ambiguum, T. arvense var. arvense, T. campestre, T. canescens, T. hybridum var. anatolicum, T. hybridum var. hybridum, T. pannonicum, T. pratense var. pratense, T. purpureum var. purpureum, T. repens var. repens, T. resupinatum var. microcephalum, T. spadiceum, T. trichocephalum türlerinin daidzein, genistein, formononetin ve biokanin A izoflavonoitlerine ait miktar tayinleri YBSK ile yapılmıştır. Daidzein en fazla oranda T. trichocephalum'da, genistein en fazla oranda T. canescens'de, formononetin en fazla oranda T. pratense var. pratense'de; biokanin A ise en fazla oranda T. canescens'de bulunmuştur. Toplam izoflavonoit miktarı (4 izoflavon bileşiği açısından) göz önüne alındığında T. canescens en zengin tür olarak değerlendirilmiş; dolayısıyla da T. pratense'ye alternatif olabilecek tür olarak belirlenmiştir. Ayrıca izoflavonoit miktarı fazla olan 3 tür için aromataz inhibitör etki araştırılmıştır. Bunun yanı sıra izoflavonoit içeriği yüksek olan Trifolium L. türlerinden hazırlanan ekstrelerin yara iyileştirici etkileri, fare ve sıçanlarda dairesel eksizyon ve çizgisel insizyon yara modelleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trifolium species are used in traditional medicine in Turkey and worldwide. In this study, Trifolium ambiguum, T. arvense var. arvense, T. campestre, T. canescens, T. hybridum var. anatolicum, T. hybridum var. hybridum, T. pannonicum, T. pratense var. pratense, T. purpureum var. purpureum, T. repens var. repens, T. resupinatum var. microcephalum, T. spadiceum, T. triocephalum collected from different regions of Turkey, were investigated to determine the isoflavone contents of daidzein, genistein, formononetin, biochanin A by HPLC. Highest amount of daidzein is found in T. trichocephalum, genistein in T. canescens, formononetin in T. pratense var. pratense and biochanin A in T. canescens. Since T. canescens is the richest species from the view point of four isoflavone concentrations, therefore T. canescens could be considered as an alternative species to T. pratense. On the other hand, three species with the high isoflavone concentration, were investigated for their aromatase inhibitory activity. In addition, wound healing activity was evaluated by linear incision and circular excision wound models on rats and mice, in the extracts prepared from some Trifolium L. species, rich in isoflavonoid content.