Effect of Different Pasture Species on Performance, Behaviour, Welfare, Meat Quality and Some Blood Parameters in Free Range Broiler Production
Serbest Etlik Piliç Yetiştiriciliğinde Farklı Mera Bitki Türlerinin Performans, Davranış, Refah, Et Kalitesi ve Bazı Kan Parametreleri Üzerine Etkisi
- Tez No: 854758
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, serbest dolaşımlı üretim sistemindeki yavaş büyüyen etlik piliçlerde çeşitli mera türlerinin refah ve davranış, büyüme performansı, karkas özellikleri, iç organ ağırlıkları ve et kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. İlk 3 hafta boyunca derin altlık sisteminde yetiştirilen karma cinsiyetli Hubbard ISA Red JA'dan oluşan hayvan malzemeleri, daha sonra kuşların bir tanesini içeren aralığa erişmesine izin vermek için kapalı kafeslerin her birindeki pop deliği açıldı. Yukarıdaki mera tedavileri. Tamamen kapalı alanda geçen 21 günün ardından, kuşların aşağıdaki mera uygulamalarından biriyle yetiştirilen açık hava bölmelerine erişmelerine izin verildi: Medicago sativa (A), Trifolium repens (WC), Lolium perenne(PR) ve bir karışım (Mix, A + WC + PR). Menzil kullanılabilirliği her gün sabah 08.30 ile 16.30 arasında sınırlandırıldı. Yüz ve yarıçap uzunluğunun değişken asimetrisi üzerinde mera tipinin önemli bir etkiye (P0.05). Mera uygulamasının piliç davranışları üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır (P>0.05). Ancak piliçlerin yaşının gagalama, toz alma ve kaşınma üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür (P0.05). Mera türleri arasında karkas ve iç organ ağırlıklarında önemli bir farklılık görülmedi (P>0.05). Ayrıca piliç göğüs etinin kuru madde içeriği (P0.05). Ayrıca göğüs eti açıklık (L*) ve parlaklık (b*) değerleri farklılık gösterirken (P0.05). Ayrıca cinsiyet göğüs etinin kül, protein içeriği (P0.05). Çalışılan mera türlerine erişim verilmesinin, değerlendirilen refah özelliklerini ve gözlenen davranışları etkilemediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, üzerinde çalışılan mera türlerine erişim verilmesinin, büyüme performansı özellikleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur (P>0.05), ancak piliç göğüs etindeki yağ asidi profillerinde dikkate değer değişikliklere neden olur. Bu nedenle serbest gezinen üretim sisteminde diğer mera türlerinin yavaş büyüyen türler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigated the effect of various pasture species on welfare and behavior, growth performance, carcass characteristics, internal organ weights, and meat quality of slow growing broiler chickens in the free-range production system. The animal materials comprised of mixed-sex Hubbard ISA Red JA, which were reared in the deep litter system for the first 3 weeks and thereafter, the pop hole in each of the indoor pens was opened to allow birds access to the range containing one of the above pasture treatments. After 21 days completely indoor, the birds were permitted access to outdoor pens cultivated with one of the following pasture treatments: Medicago sativa (A), Trifolium repens (WC), Lolium perenne(PR) and a mixture (Mix, A + WC + PR). The range availability was restricted between 08.30 am to 16.30 pm daily. It was found that pasture type had a significant effect (P0.05). Pasture treatment had no significant effect on broiler behaviors (P>0.05). However, the age of broilers had a significant effect on pecking, dustbathing, and scratching (P0.05). No significant variations were observed in the carcass and internal organ weights among pasture types (P>0.05). Additionally, while the dry matter content (P0.05). Moreover, while the values of breast meat lightness (L*) and brightness (b*) differed (P0.05). Furthermore, sex significantly affected ash, protein content (P0.05). It was concluded that giving an access to the studied pasture species does not affect the evaluated welfare traits and observed behaviors. Also, giving an access to the studied pasture species has no effect (P>0.05) on the growth performance traits but results in notable variations in the fatty acid profiles in broiler breast meat. Therefore, it is suggested that other pasture species should be investigated to identify their effect on slow growing strains in the free-range production system.