Çocukluk çağında lansoprazolün sitokrom P450 2C19 için fenotipleme belirteci olarak kullanılması ve genotip-fenotip ilişkisinin incelenmesi
The evaluation of lansoprazole as a probe for cytochrome P450 2C19 phenotyping and genotype-phenotype correlation in childhood
- Tez No: 267413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sitokrom P450 2C19 (CYP2C19) ilaç metabolizmasında rol alan önemli enzimlerden birisidir. Bu enzim proton pompa inhibitörleri, antidepresanlar, antikoagulanlar, barbitürat ve benzodiazepinler gibi klinikte sık kullanılan ilaçların metabolizmasından sorumludur. CYP2C19 yüksek oranda genetik polimorfizm gösterir ve polimorfizmlerin dağılımında etnik gruplar arasında belirgin farlılıklar vardır. Yeni tanımlanan bir varyant olan CYP2C19*17'nin, enzimin metabolik aktivitesini arttırarak çok hızlı metabolizma kalıbına yol açtığı bulunmuştur. Genetik varyasyonlar enzimin substratı olan ilaçların metabolizmasında değişikliğe neden olarak tedaviye verilen cevapta bireyler arası farklılıklara yol açar. CYP2C19 enzim aktivitesinin öngörülmesi için önerilmiş ilaçların hiçbiri ideal değildir ve çocuklardaki kullanımları ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu çalışmada, klinikte sık kullanılan bir proton pompa inhibitörü olan lansoprazolün CYP2C19 aktivitesinin öngörülmesinde in vivo fenotipleme belirteci olarak kullanılabilirliği değerlendirildi. Ayrıca toplumumuzdaki dağılımı bilinmeyen CYP2C19*17 polimorfizminin sıklığı belirlendi. CYP2C19*2, *3 ve *17 polimorfizmleri yaşları 2-18 arasında olan 244 hastada PCR-RFLP metoduyla saptandı. CYP2C19 fenotiplemesi için plazma lansoprazol ve 5-hidroksi lansoprazol düzeyleri HPLC metoduyla ölçüldü. CYP2C19*17 varyant aleli yabanıl tipten sonra en sık (% 24,4) gözlenen alel olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Cytochrome P450 2C19 (CYP2C19) is one of the important drug metabolizing enzymes. Substrates of CYP2C19 include widely used drugs such as proton pump inhibitors, antidepressants, anticoagulants, barbiturates and benzodiazepines. CYP2C19 exhibits marked genetic polymorphisms and distribution of these polymorphisms varies among different ethnic groups. A novel variant, CYP2C19*17, is associated with increased metabolic activity of the enzyme resulting in ultra rapid drug metabolism. Genetic polymorphisms of CYPs cause interindividual variability in clinical outcome via altering the metabolism of substrate drugs. Drugs used for the determination of CYP2C19 activity are not ideal probes and there is limited data regarding their use in children. In this study, lansoprazole, a widely used proton pump inhibitor, was evaluated as an in vivo phenotyping probe for the determination of CYP2C19 activity. In addition, the frequency of novel CYP2C19*17 variant was studied for the first time in a Turkish population. The CYP2C19*2, *3 and *17 polymorphisms were determined by PCR-RFLP method in 244 patients with ages between 2 to 18 years. Plasma lansoprazole and 5-hydroxy lansoprazole concentrations were analyzed by an HPLC method. The CYP2C19*17 was the most frequent (% 24,4) variant allele among evaluated polymorphisms.