Mekanik ventilasyona bağlı olan ve olmayan hastalarda kas kuvveti ve fonksiyonel düzeyin karşılaştırılması
A comparison of muscle strength and functional capacity in patients with mechanical ventilation and without mechanical ventilation
- Tez No: 267415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda mekanik ventilasyonun kas kuvveti ve fonksiyonel kapasiteye etkisini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon uygulanan ve uygulanmayan hastalarda kas kuvveti ve fonksiyonel düzeyin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya akut solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan; durumu fizyolojik olarak stabil olan mekanik ventilasyona bağlı 16 olgu ve mekanik ventilasyona bağlı olmayan 15 olgu alındı. Olguların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Kardiyorespiratuar bulgular, bilinç düzeyi ve ambulasyon düzeyi kaydedildi. Fonksiyonel düzey, Barthel İndeksi kullanılarak ölçüldü. Yoğun bakımda kalış süresi ve mekanik ventilasyon uygulama süresi kaydedildi. Periferal kas kuvveti (Medical Research Council kas kuvveti skalası) ve el kavrama kuvveti ölçüldü. Alt ve üst ekstremite çevre ölçümü yapıldı. Mekanik ventilasyona bağlı olan ve olmayan olguların fiziksel ve demografik özellikleri birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Studies investigated the peripheral muscle strength and funtional capacity of patients with and without mechanical ventilation were limited. The purpose of this study was to assess and compare muscle strength and functional capacity in patients with and without mechanic ventilation in intensive care unit. Thirty-one patients admitted to the intensive care unit with acute respiratory failure and being physiologically stable: 16 receiving mechanical ventilation and 15 not receiving mechanical ventilation ? included in study. Demographics and physical characteristics of the patients were recorded. Cardiorespiratory findings, level of conciousness, and ambulation level were recorded. Functional level was measured using Barthel Index. Duration of stay in intensive care unit and duration of mechanical ventilation were recorded. Peripheral muscle strength (Medical Research Council muscle strength scale) and grip strength were measured. Upper and lower extremity circumference were measured. Physical and demographics characteristics of the patients with and without mechanical ventilation were similar (p>0.05).