Huzurevindeki yaşlılara sağlıklı yaşam biçimi ve yaşam doyumu geliştirmeye yönelik verilen psikoeğitimin değerlendirilmesi
Evaluate of psychoeducation that given to elderly at nursing homes for healthy lifestyle and developing life satisfaction.
  1. Tez No: 267417
  2. Yazar: HATİCE TAMBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, huzurevindeki yaşlılara sağlıklı yaşam biçimi ve yaşam doyumu geliştirmeye yönelik verilen psikoeğitimin değerlendirilmesi amacıyla tek grupta ön test son test desenli müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırma Seyran Bağları Huzurevi/Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi ve Ümitköy Huzurevinde kalan 21 kadın ve 21 erkek yaşlı birey ile yapılmıştır. Psikoeğitim programında her bir oturum kendi konusu doğrultusunda haftada iki kez 60-90 dakika süreyle, huzurevlerinin eğitim odalarında gerçekleştirilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, yaşam doyumu ölçeği ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t testi, Wilcoxon, Mann-Witney U, Kruskal-Wallis, Oneway Anova, Connover ve Pearson korelasyon katsayısı testleri kullanılmıştır. Psikoeğitim sonrası yaşam doyumu ölçeği, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeğinin toplam ve alt ölçek (beslenme, sağlık sorumluluğu, kendini gerçekleştirme, stres yönetimi, kişilerarası destek ve egzersiz) puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, huzurevinde çalışan sağlık personelinin ve özellikle tam zamanlı çalışan hemşirelerin psikoeğitimlerin sürekliliğini sağlamaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a pre-test, post-test patterned intervention research in one group in order to evaluate of psychoeducation given to elderly at nursing homes for healthy lifestyle and developing life satisfaction. The research was done with 21 female and 21 male elderly staying at Seyran Bağları Nursing Home / Elderly Caring Rehabilitation Center and Ümitköy Nursing Home. At psychoeducation program, each session in line with own issue performed two times at a week for duration of 60-90 minutes in nursing home?s education classrooms. Data were collected with patient?s personal information form by implementing life satisfaction scale and healthy lifestyle behavior scale. Percentage, t-test, Wilcoxon, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Oneway Anova, Connover and Pearson correlation tests were utilized in data analysis. Life satisfaction scale after psychoeducation, healthy lifestyle behavior scale total and subscale (nutrition, health responsibility, self realization, stress management, interpersonal support and exercise) mean scores, significantly increased statistically. According to the results of the study, it is suggested that the nursing homes health workers and especially nurses who works full time, should provide the continuity of psychoeducation.