İzmir huzurevlerinde depresyon ve kaygı üzerine bir çalışma, kadın erkek karşılaştırması
  1. Tez No: 12112
  2. Yazar: ZEYNEP MANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLGÜN YANBASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
~ 65 - ÖZET Bu araştırmada, amaç huzurevinde yaşamakta olan yaşlı kadın vs erkeklerinde kaygı ve depresyon düzeyleri bakımın dan fark olup olmadığını ortaya koymaktır. 65-82 yaşları arasında olan, huzurevinde en az bir yıl, en çok üç yıldır yaşamakta bulunan, belirgin fiziksel ve zihinsel özürü bulunmayan 75 kadın ve 75 erkek olmak üzere 150 yaşlı örneklem olarak seçilmiştir - Yaşlılara sırasıyla Bireysel Bilgi Edinme Formu. Stai Form TX-2 (Sürekli Kaygı Envanteri); Beck Depresyon Envan teri uygulanmıştır. Sonuçlar, hem kaygı hem de depresyon düşeyinin kadın larda erkeklerden daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Fakat diğer değişkenler açısından kadın-erkek arasında kay gı depresyon düzeyi bakımından anlamlı farklılık bulunama mıştır- Bunun nedeni olarak örneklemin küçüklüğü düşünüle bilir Tüm örneklem için kaygı ile bağlantılı görülen değiş kenler fizik, sağlık., şu anki sorunları“ geçmiş yaşamlarını değeri end ir me, boş zamanı değerlendirme, geçmişte psikolojik tedavi görmüş olmaktadır, Depresyonla bağlantılı görülen değişkenlerde: Eğitim düzeyi ”meslek, ziyaretçiler fizik sağlık, geçmiş yaşamı değerlendirme, şu anki sorunlar ve boş zamanı değerlendirmedir-
Özet (Çeviri)
66 - SUMMARY This research aims to find out if there are differences between the depression and anxiety levels of men and women living in old-age institutions 150 people "15 men and 75 women' between the ages of 65 and 82-, without disabling physical and mental disturban ces and with a stay of 1 to 3 years at the institution were selected as subjects» A Personel Inquiry Formr ST AX Form 5DX-2 (measuring general anxiety) Beck Depression Inventory were applied on as. individual basis, Results indicate that general levels of both anxiety and depression are significantly higher in the female groups than in the males- Other variables indicate no sig nificant differences between the male- female groups in terms of anxiety and depression* For both sexes there are significant indications of a relationship between anxiety and physical healthe present problems,, ©valuation of life in general 8 recreational acti vities and psychological aid received in the past, Also, with depression there seems to be a significant relationship between the levels of educations profession-, visitors and as with anxiety, general health, evaluation of life, present problems and recreational activities «.