Diz osteoartritinde D vitamini ile kreatin klirensinin kas performansı ve denge üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Vitamin D levels, creatinine clerarance and their association with balance ability and muscle stregth in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 267513
  2. Yazar: FATMA GÜL KOCAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SEPİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda diz osteoartriti olan hastalarda kreatin klerensi ile aktif D Vitamini düzeylerinin kas gücü ve denge üzerine etkisini değerlendirmek amaçlandı.Bu çalışmaya Kellegren-Lawrence radyolojik evrelemesine göre bilateral evre 2-3 gonartroz tanısı almış 35 gönüllü kadın hasta ve 35 gönüllü sağlıklı kadın kontrol alındı. Katılımcılar, gonartroz olan ve olmayanlar (kontrol grubu) olarak iki gruba ayırıldılar ve hepsinin ayrıntılı kas iskelet sistemi ve nörolojik muayeneleri yapıldı.Hasta ve kontrol gruplarının demografik özellikleri belirlendi, ağrı değerlendiriminlerinde VAS kullanıldı, klinik denge testleri olarak Berg denge skalası, kısa fiziksel performans testi,5 metre tandem yürüme testleriyapıldı. Statik ve dinamik denge testleri kinestetik beceri eğitim cihazında yapıldı. Tüm katılımcıların bilateral 60 ve 180 derecelerdeki diz fleksiyon ve ekstansiyon kuvvetleri ile 30 ve 120 derecelerdeki ayak bilek dorsifleksiyon ve ayak bilek plantar fleksiyon kuvvetleri izokinetik dinamometrik cihazla ölçüldü. Her iki diz ve ayak bilekleri kuvvetlerinin ortalamaları değerlendirmeye alındı. Biyokimyasal ve hematolojik rutin tetkikleri yapıldı. Serum aktif D vitamini düzeyleri hesaplandı. 24 saatlik idrarları toplanarak kreatin klirensleri hesaplandı. P 0,05).Gonartroz ve kontrol grupları arasında kreatin klerensleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla ortalama değerleri: 93,87±31,52 ve 84,56±39,64; p=0,280). Gonartroz grubunda ortalama aktif D vitamini düzeyi 21,40±9,12 ve kontrol grubunun ortalama aktif D vitamini düzeyi ise 33,17±15,25 olarak saptandı. Aktif D vitamini düzeyleri açısından ise iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
To examine the effect of serum active vitamin D (1,25 (OH) D) levels and creatinine clearance(CrCl) on balance ability and muscle strength in patients with knee osteoarthritis.35 women with radiographic knee osteoarthritis (OA) (Kellgren-Lawrence grade 2-3) with kneepain (61.03 ± 6.5 years) and 35 healthy women (60,97± 7,86 years) enrolled in this study. There wasno statistically significant difference between the groups about age, sex, length and body mass indexmeans (p > 0,05).Clinical balance tests performed were Berg balance scale (BBS), short physical performancebattery test (SPPBT) and tandem walking (5 meters). Balance ability was also measured bykinesthetic ability trainer 3000 (KAT) with static and dynamic protocols.Isokinetic strength measurements of both knee flexor/extensors (60º and 180º/sec angularvelocities) and both ankle dorsiflexor/plantar flexors (30º and 120º/sec angular velocities) wereassessed using the Cybex Norm isokinetic dynamometer.Serum 1,25 (OH) D levels and CrCl were determined in all study participants.Student's t test was used to determine the differences between two groups.