Mandibular retrognatiye bağlı sınıf II olgularda iskeletsel ankraj desteği ile birlikte kullanılan Jasper Jumper apareyinin etkilerinin sefalometrik incelemesi.
The cephalometric evaluation of Jasper Jumper appliance in conjunction with skeletal bone anchorage in skeletal class II Cases with mandibular retrognathism.
  1. Tez No: 267528
  2. Yazar: CEM GAZİVEKİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı; büyüme gelişim devresinin post-peak döneminde olan mandibular retrognatiye bağlı Sınıf II olguları, kliniğimzde geliştirilen simfiz mini-plaklar ile üst molar dişlerin tüpü arasına Jasper Jumper apareyini yerleştirilmesi yöntemiyle tedavi ederek, apareyin iskeletsel ve dental etkilerini incelemek ve elde edilen bulgularında bölümlü arklar yöntemiyle Jasper Jumper apareyi uygulanarak tedavi edilmiş olgularla kıyaslamaktır.Bu çalışmamızda; ortalama yaşı 13 yaş 9 ay olan üç kız, dört erkek toplam yedi olgu çalışma grubuna, ortalama yaşı 13 yaş 8 ay olan dört kız ve dört erkek, toplam sekiz olgu da kontrol grubuna alınmıştır. Maksiller keser dişlerin seviyelenmesinden hemen sonra, özel olarak tasarlanmış olan mini-plaklar, simfiz bölgesinin sağ ve sol kısımlarına cerrahi olarak yerleştirilmiştir. Çalışma grubundaki olgularda Jasper Jumper apareyi, üst molar dişin headgear tüpü ile, simfizde yer alan mini-plakların ağız içerisine uzanan bağlantı topuzlarına bağlanmıştır. Jasper Jumper apareyinin ağız içerisine yerleştirilmesi ve Jasper Jumper apareyinin ağızdan çıkartılması aşamasında latreral sefalometrik röntgenler alınmıştır. Çalışma grubundaki olgular, ortalama 9±3 ay Jasper Jumper apareyini taşımışlardır. Kontrol grubunu oluşturan olgular ise, daha önceden Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde yer alan bölümlü arklar kullanılarak Jasper Jumper apareyi ile tedavi edilmiş olgulardan oluşturulmuştur. Her iki gruba ait 15 iskeletsel, 18 dental, 4 oransal ve 5 yumuşak doku bulgusu istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Lateral sefalometrik filmler üzerinde yapılan ölçümlerin değerlendirilmesi sonucunda, çalışma grubu olgularında incelenen 42 adet parametreden 9 tanesinde anlamlı değişim gözlenirken, kontrol grubu olgularında 9 parametrede anlamlı değişim gözlenmiştir. Buna göre çalışma grubu olgularında, SN-PD düzleminde 1,57º±1,51º artış, OD-SN düzleminde 5,71º±4,15º artış, OD-MD açısında 5º±3,51º azalma, PD-OD açısında 3,57º±2,76º artış, overjet'te 3,71±2,21 mm azalma, WITS'de 4,14±1,77 mm azalma, U1i ? DRD uzunluğunda 3,36±3,33 mm azalma, U1i ? YRD 1,86±1,77 mm artış ve yumuşak doku profil açısında 2º ±1,83º artış gözlenmiştir. Kontrol grubu olgularında ise, ANB açısında 2º±1,41º azalma, SN-MD açısında 1,63º±1,92º azalma, N-Me uzunluğunda 1,75±2,71 mm artış, Pog ? YRD uzunluğunda 3,75±2,12 mm artış; overbite'ta 2,22±1,48 azalma, A1i ? YRD uzunluğunda 2,89±3,44 mm artış, A6m ? DRD uzunluğuda 4,33±3,39 mm artış, A6t ? YRD uzunluğunda 1,83±2,09 mm artış ve Li ? DRD uzunluğunda 2,75±3,01 mm artış olduğu görülmüştür.Sonuç olarak, yapılan bu çalışmada Jasper Jumper apareyinin fiziksel yapısının yetersizliğinden dolayı beklenilen iskeletsel etkinin gerçekleşmediği ve dentoalveolar bir düzeltimin sağlandığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the skeletal and dental effects of Jasper Jumper appliance, applied between upper molar tubes and specially designed mini-plates which were implanted in the symphysial region, for correction of Class II skeletal relationship due to mandibular retrognathism in post pubertal period of growth and compare the results of this study with patients who treted with jasper Jumper by means of segmental arches.In our study, 7 patients (3 girls and 4 boys),with mean age of 13 years 9 months were included and control group consisted of 8 patients (4 girls and 4 boys), with mean age of 13 years 8 months. In the study group, after leveling upper dentitition, we placed specially designed mini-plates surgically to the right and left side of the symphysis. Jasper Jumper was applied through the headgear tubes of molar bands in maxilla and applied to the intraoral ball attachments of the mini-plates. Lateral cephalograms were taken immediately before applying Jasper Jumper and after 9±3 months of treatment. 15 skeletal, 18 dental, 4 proportional measurments and 5 soft tissue parameters were considered in cephalometric examination. Results were statistically evaluated. The control group patients were selected from the archive of orthodontic department of the University of Marmara who were treated with Jasper Jumper via segmental arch method. Results were statistically evaluated in both groups.According to the evaluation of the measurements of lateral cephalometric radiographs, significant statistical differences were seen in the 9 parameters in study group and 9 parameters in control group among 42 parameters. In study group patients, SN-PD angle increased 1,57º±1,51º, OD-SN angle increased 5,71º±4,15º, OD-MD decreased 5º±3,51º, PD-OD angle increased 3,57º±2,76º, overjet decreased 3,71±2,21 mm, WITS appraisal reduced 4,14±1,77 mm, U1i ? DRD length reduced 3,36±3,33 mm, U1i ? YRD length increased 1,86±1,77 mm and soft tissue profile angle 2º±1,83º exhibited significant increase. In control group patients, ANB angle 2º±1,41º decreased, SN-MD angle 1,63º±1,92º reduced, N-Me length 1,75±2,71 mm increased, Pog ? YRD distance 3,75±2,12 mm increased, overbite 2,22±1,48 mm reduced, A1i ? YRD distance 2,89±3,44 mm increased, A6m ? DRD length increased 4,33±3,39 mm , Li ? DRD length increased 2,75±3,01 mm and A6t ? YRD distance 1,83±2,09 mm exhibited increase.As a result of this study, the skeletal effect which we expected did not occured due to defficiencies of physical properties of the Jasper Jumper.