Normal ve GAERS (Genetıc Absence Epıleptıc Rats From Strasbourg) sıçanlarda Talamus'un Lateral Posterior ve Lateral Geniculat Nukleus'unun terminal tiplerinin ve sinaps sayılarının elektron mikroskopisi ile ortaya konması
Displaying the number of terminal types and synapses of lateral posterior and lateral geniculate nuclues of thalamus in normal and GAERS animals with electron-microscopy
  1. Tez No: 267543
  2. Yazar: ELİF NEDRET KESKİNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Anatomy, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Talamus, korteks ile işlevsel birliktelik içinde çalışan gri bir cevher kitlesidir. Her bir talamus çekirdeği internöron ve nakledici hücrelerden oluşmaktadır. Talamus birincil (first-order) ve yüksek (higher-order) talamus nukleus'larından oluşur. Talamus nukleus'larından nucleus geniculatum laterale (LGN) ve nucleus lateralis posterior (LP) görme ile alakalıdır.Bu çalışmada, beyin kesitlerinden LGN ve LP nukleus'ları çıkartıldı. Inhibitör GABAerjik F terminallerini belirlemek için GABA immunhistokimyası uygulandı. Çalışmamızda, normal ve GAERS hayvanlardaki terminal tiplerinin sayı ve oranının her bir terminalin sinaps sayı ve oranlarıyla karşılaştırılması yapılmıştır.Bu çalışmada: Wistar sıçanlarda LGN, LP'dan anlamlı oranda fazla RL (yuvarlark, geniş) terminalinden oluşmaktadır. LP'da GAERS sıçanlarda Wistar sıçanlardan daha fazla RL terminali bulunmaktadır. LGN'da GAERS sıçanlar Wistar sıçanlardan daha fazla RS (yuvarlak, küçük) terminalinden oluşmaktadır. Wistar sıçanlarda LP, LGN'dan daha fazla F terminalinden oluşmaktadır. GAERS ile Wistar sıçanlar karşılaştırıldığında F terminali birincil talamus nukleus'larında anlamlı şekilde yüksektir.RL terminalinin ana fonksiyonu, talamus nukleus'larına temel bilgileri iletmektir. Bu nedenle az sayıda RL terminalleri ile karşılaşılmıştır. İnce modülasyon yapması nedeniyle talamus nukleus'ları yüksek modülatör uyarıya ihtiyaç duyar. Bu sebeple RS terminalleri hem GAERS hem de Wistar sıçanlarda yüksek orana sahiptir. GAERS sıçanların LGN nukleus'unun F terminalleri ve sinaps sayılarındaki anlamlı artış GABAerjik inhibitör uyarıların uyku, uyanıklık ve absans epilepsi mekanizması üzerinde kritik rolü olduğunu desteklemektedir. Sonuçlarımız talamus nukleus'larının absans epilepsi mekanizmasında rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Thalamus is gray matter that is functionally linked to the cortex. Each thalamic nucleus consists of interneurons and relay cells. Thalamus consists of first-order and higher-order thalamic nucleus. Nucleus geniculatum laterale (LGN) and nucleus lateralis posterior (LP) of thalamic nuclei are related to vision.In the present study, LGN and LP nuclei were removed from brain sections. GABA immunhistochemistry was applied to define the inhibitor GABAergic F terminals. The present study compares the ratio of terminals and synapses between Wistar and GAERS animals.In this study: In Wistar rats the LGN nucleus consisted of significantly higher RL (round, large) terminals than LP nucleus. GAERS rats consisted of higher RL terminals than Wistar rats in LP nucleus. GAERS rats consisted of higher RS (round, small) terminals than Wistar rats in LGN nucleus. LP nucleus consisted of higher F terminals than LGN nucleus in Wistar rats. When GAERS rats were compared with Wistar rats F terminals were significantly higher in first-order nucleus.The major function of RL terminals is to transmit the basic information to thalamus nuclei. Therefore less number of RL terminals were counted. Thalamus nuclei need high number of modulator impulse due to the fine modulation. For this reason RS terminales have high ratio in both GAERS and Wistar rats. Significant increase in the number of F terminal and synapse in LGN in GAERS animals suggests that GABAergic inhibitors play a role in sleep, wakefulness and absence of epilepsy. The present results shows that thalamic nuclei may take part in mechanism of absance epilepsy.