Absans epilepsi ile ilişkili nörodavranışsal komorbiditelerde nöronal yüzey antijenlerine karşı gelişen otoantikorlarınrolünün araştırılması
Investigation of the role of autoantibodies against neuronal surface antigens in neurobehavioral comorbidities associated with absence epilepsy
  1. Tez No: 985241
  2. Yazar: BEYZANUR YALÇIN ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM İSMAİL KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
Özet
Absans epilepsi, ani bilinç kesintileri ve karakteristik diken-dalga deşarjları (SWD) ile tanımlanan, çocukluk çağında başlayan ve nörobilişsel komorbiditelere yatkınlık gösteren bir epilepsi türüdür. Günümüzde absans epilepsinin dikkat eksikliği, bellek bozuklukları ve yürütücü işlev zayıflığı gibi uzun süreli bilişsel etkilerle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Absans epilepsinin patofizyolojisinde talamokortikal devrelerin disfonksiyonu iyi belgelenmişken, immün aracılı mekanizmaların rolü henüz yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, absans epilepsi ile ilişkili nörodavranışsal bozukluklarda nöronal yüzey antijenlerine karşı gelişen otoantikorların katkısını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada, genetik absans epilepsi modeli olan GAERS sıçanlarına, anti-NMDAR ve anti-LGI1 pozitif hasta serumlarından izole edilen IgG'ler intraserebroventriküler infüze edilmiş, kontrol grubuna ise sağlıklı birey serumlarından elde edilen IgG uygulanmıştır. Antikor infüzyonlarından önce ve sonra Açık Alan Testi, Y- Labirent Testi, Yeni Nesne Tanıma Testi ve Rotarod Testi gerçekleştirilmiş; lokomotor aktivite, mekânsal bellek, tanıma belleği ve motor koordinasyon parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular, açık alan testinde toplam mesafe, ortalama hız ve immobilite, köşede geçirilen süre ve merkezde geçirilen sürelerinde gruplar arasında ve grup içi anlamlı fark olmadığı görüldü. Bu farkların otoantikorlardan ziyade hayvanların geçirdiği cerrahi operasyona bağlanmıştır. İlginç şekilde, Y- labirent testinde spontan alternasyon parametresinde Anti-NMDAR grubunda düşüş ve Anti-LGI1 grubunda anlamlı olmayan artış görülmüştür ve Yeni nesne tanıma testinde de yeni nesne ile geçirilen süre ve diskriminasyon indeksi parametrelerinde benzer sonuçlar elde edilmiştir. NMDAR antikorunun uygulandığı grupta, mekânsal bellek ve tanıma belleği performasında kayda değer bir bozulma görülmezken, motor koordinasyon ve dengeyi ölçen Rota-rod testinde gözlenen anlamlı latans azalması, bu antikorların özellikle motor koordinasyon ve dengeyle ilişkili devrelerde baskılayıcı etkiler yarattığını düşündürmektedir. LGI1 antikoru uygulanan grupta ise, Y- labirent testinde spontan alternasyon oranının artması mekânsal bellekteki iyileşmeyi ifade ederken, yeni nesne tanıma testinde hem etkileşim süresi hem de diskriminasyon indeksindeki artış ise tanıma belleğinde de görülen göreli bir iyileşmeyi düşündürmüştür. Bu bulgular, anti- NMDAR antikorlarının yıkıcı etkilerinden farklı olarak, LGI1 otoantikorlarının belirli nöral bağlamlarda bazı bilişsel süreçlerde geçici iyileşmeler yaratabilecek nöromodülatör bir role sahip olabileceği hipotezini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Absence epilepsy is a type of epilepsy characterized by sudden lapses in consciousness and typical spike-and-wave discharges (SWDs), usually beginning in childhood and associated with an increased risk of developing neurocognitive comorbidities. Recent studies have demonstrated that absence epilepsy can lead to long-term cognitive impairments, including attention deficits, memory dysfunction, and executive function impairments. While thalamocortical circuit dysfunction is well-documented in the pathophysiology of absence epilepsy, the role of immune-mediated mechanisms remains insufficiently understood. This study aimed to investigate the contribution of neuronal surface autoantibodies to the neurobehavioral abnormalities associated with absence epilepsy. In this context, genetically absence epileptic GAERS rats were infused intracerebroventricularly with IgG purified from the sera of patients positive for anti-NMDAR or anti-LGI1 antibodies, while the control group received IgG from healthy individuals. Behavioral assessments, including the Open Field Test, Y-Maze Test, Novel Object Recognition Test, and Rotarod Test, were conducted before and after antibody infusions to evaluate locomotor activity, spatial memory, recognition memory, and motor coordination. The results showed no significant group or within-group differences in the Open Field Test parameters such as total distance, average speed, immobility, time spent in the corners, or time spent in the center, and these minor changes were attributed more to the surgical intervention rather than the effects of the antibodies. Interestingly, in the Y-maze test, a decrease in spontaneous alternation was observed in the anti-NMDAR group, whereas a non-significant increase was noted in the anti-LGI1 group. Similar patterns were found in the Novel Object Recognition Test for exploration time and discrimination index parameters. While no substantial impairment in spatial or recognition memory performance was detected in the anti- NMDAR group, a significant reduction in latency to fall in the Rotarod Test suggested a suppressive effect of these antibodies on circuits involved in motor coordination and balance. Conversely, the increased spontaneous alternation rate in the Y-maze and improvements in recognition memory measures in the anti-LGI1 group suggested a potential neuromodulatory role of LGI1 autoantibodies, possibly promoting temporary cognitive improvements in certain neural contexts, unlike the disruptive effects typically observed with anti-NMDAR antibodies.