Medikal sosyoloji açısından endüstri meslek-çevre hastalıklarına ilişkin bir değerlendirme
  1. Tez No: 26759
  2. Yazar: M.ERDOĞAN SURAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT NİRUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Endüstri, Çevre ve Meslek Sağlığının incelenmesinde toplumun temel yapı taşı olan AÎLE ve AtLE SA?LI?I meseleleri“Kuvvet Merkezi ”nî meydana getirmektedir. Çünkü Ai lenin: Mahremiyet Psikolojik Dayanışma Rehabilitasyon veMeşgul i yet 1 e Tedavi üyelerin karşılıklı yardımlaşması gibi hususlar bakımından teşhis ve tedavinin sosyal ve birleştirici faktörlerine hakim olmak özelliği vardır. Mahremiyet pren sibi ihmal edildiği zaman psikiyatrik ve bedensel teşhisin tamam olması mümkün değildir. ülkemizin devlet hastanelerinde doğrudan Ati. F' ye yönelik sağlık hizmetlerini başlatması henüz beş senesini doldurmuştur. Aileyi çok derinden etkileyen sanayileşme ve kentleşme olguları, Aileye verilen sağlık hizmetlerinde Endüstrileşme, Çevresel değişiklikler ve ileri derecede ihtisaslaşma faktörlerini gözönünde bulundurmayı zorunlu kılmaktadır. Nitekim Aile Hekimliği çalışmalarında öncü kuruluş niteliğinde olan T.C. S. S. Y.Bakanl ıgı, Numune ve Ankara Hastaneleri aynı zamanda adalt hastaların ferdi müracaatlarında da modern yaşamın gerektirdiği hızlı ve dolaysız hizmet vermek çabasındadırlar. Ru amaçla hasta ve müracaatçıların beklenti ve temayüllerinde ortaya çıkacak değişiklikler Aile Sağlığına katkıda bulunacak ekibe vaka analizlerinde sosyal faktörlerini doğru değerlendirme yükümlülüğünü getirmektedir. Muayyen sosyal gruplara sağlık hizmetleri götürülür ken sanayileşme ve kentleşme etüdlerinin önemi artmıştır. Çalışmamızda, yukarda sözü edilen devlet hastanelerine ek olarak Ankara Büyük Doğumevi (T.C.S.S.Y. Bakanlığı 7ekai Tahir Burak Doğumevi) nde de anket çalışması yapılmıştır.ii Böylece Aile'ye yönelik sağlık hizmetlerinin rutin hikmet lerinden sayılan Dahiliye ilk kabul. Cerrahi Acil Müracaat ve Nüfus Planlaması ve Acil Doğum hikmetleri veren ilk başvurumu ve danışmanlık birimlerinde yukarıda sözü edilen üç büyük ve öncü hastanenin 1991 yılının ikinci yarısındaki spesifik başvurular etüd edilmiştir. Böylece 14 yaşın üzerindeki 1500 müracaatçıya TAM SAYIM uygulanmış yani“örneklem”diliyle ifade edilecek olursa bu deneklerin tamamının müracaatları incelenerek kendilerine 6 ana grup üzerinden 27 soruluk bir anket uygulanmı şt ı r. Mahremiyet prensibine tamamen sadık kalınarak yapılan bu çalışmaya ek olarak soru-cevap yöntemini reddeden müracaatçılarla yapılan görüşmeler TAPE-P.F.CfyRDEF. il* kaydedilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma kapsamında ayrıca, söakonıısu pilot faaliyetlerin personel, araç-gereç, organizasyon yönünden AÎI.F. SAftLTftI kapsamında güncel hizmetlerin bir değerlendirmesi yapılarak, ilmi olduğu kadar aktüel bir yaklaşım izlenmiştir. Böylece Aile bireylerinin geliştirdiği yeni temayüller karşısında Endüstri, Meslek ve Çevre Sağlığı hizmetlerinin nerelerde yetersiz kaldığı yahut kalabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ili SUMMARY Tn December 1991 our P.C- a certain programme called HyperCard, fixed the extract, 'IEP': an evocation of the changing, illuminated and astir mil lieu in which Turkish family Health Services had heen reared. Then in the winter of 1992, Turkish TF.P evaluations in aforesaid services and in all the vigour of Turkish newly acquired FHS, reasured by the last era of state hospital administration such as those of T.C. Ankara, Numune and Zekai Tahir Burak hospi tals where 'the still-existent official way of health services' combined with new ideas inspired the study. Turkish Family Heal t Services project seemed never inclined towards opinionated exaggerations either in the studies of Chlrurgical, Intensive Care and Obstetrical Emergencies, let it couldn't be touched by the prevalent moods of professional Affair Circles. Then comes the main findings of this study: Sociologi cally described inclina tions of these new services are to be evaluated from the point of each other. A number of social and environmental factors play a role in the gaining of a good services in the hospitals and health centers. Within the system it is new health services which are most closely associated with the 'FAMILY'. The present, study is based on a survey of 1500 adult patients. The purpose was to find the inclinations of those patients and the members of their families with respect to the FHS (Family Health Services) and TEP (Industrial, Envi ronment.el and Professional Affairs).