Tüketim toplumunun eylem alanlarından biri olarak medikal tüketim olgusu (Batı Akdeniz uygulaması)
The phenomenon of medical consumption as one of the fields of action of the consumer society (Western Mediterranean aplication)
  1. Tez No: 921821
  2. Yazar: AMİNE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Modern toplumda toplumsal değişmeye yönelik bir kavrayışa sahip olmak için referans alınacak iki temel kavramdan biri“üretim”diğeri ise“tüketim”dir. Zira toplumsal değişme üzerine yapılmış kavramsal/kuramsal ve uygulamalı çalışmalar da bunu doğrular niteliktedir. Liberal ekonomi başlangıçta üretim üzerinden tasarrufu vurgulayarak sağladığı kâr ve kazancını, tüketim toplumunda tüketim üzerinden israfı vurgulayarak sürdürür. Bu süreçte sabit, kesin ve sürekli kimliğiyle kurumların etkisindeki rasyonel birey, akışkan, belirsiz ve değişken kimliğiyle kırılgan bireye dönüşür. Ekonomi temelli bir toplumsal değişme toplum ve bireyin yanı sıra onların içinde bulundukları kurumları da değiştirir.“Paradigma değişimi”olarak ifade edilen bu değişme teoride değişen bakış açısıyla ilişkilidir. Bu çalışmada tıptaki paradigma değişimi ve bu değişimin etkileri teori ve uygulamada ortaya konmaktadır. Tüketim toplumunda hastalık/sağlık/fiziksel görünüm bireylerin tüketime yönelmesinde en etkili araçlardan biri haline gelmiş durumdadır. Teoride tüketim toplumu temelinde bireylerin beden sağlığı ve fiziksel görünüşlerine yönelik tüketimlerine işaret eden“medikal tüketim”kavramı geliştirilmiş ve bu kavramın tanımı, kapsam ve sınırları, birey ve toplum açısından etkileri tartışılmıştır. Uygulamada ise öncelikle medikal tüketimin gündelik toplumsal yaşamdaki görünümü betimlenmiştir. Sonrasında ise bu çalışmada bireylerin, medikal tüketimle ilişkilerini etkilediği iddia edilen demografik, sosyal ve sağlıkla ilişkili olarak bireyi kırılgan yapan özellikler açısından medikal tüketim eğilimleri analiz edilmiştir. Bu amaçla Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz bölgesinde medikal tüketim pratiklerine başvuran 18 yaş ve üzeri 400 katılımcıya ulaşılmıştır. Tüketim toplumunda tüketici rolünü üstlenen bireyin, sağlık ve fiziksel görünümüyle ilişkili olarak sık sık medikal tüketim pratiklerine başvurduğu gözlemlenmiştir. Bireylerin medikal tüketimle ilişkilerinin; demografik ve sosyal özelliklerine göre değişkenlik gösterdiği, sağlıkla ilgili kırılgan özelliklerine göre ise çoğunlukla değişkenlik göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern society, one of the two basic concepts to be taken as a reference to have an understanding of social change is“production”and the other is“consumption”. Conceptual/theoretical and applied studies on social change confirm this. Liberal economics maintains the profits and gains it initially made by emphasizing saving through production by emphasizing waste through consumption in the consumer society. In this process, the rational individual under the influence of institutions with his/her fixed, definite and continuous identity turns into a fragile individual with his/her fluid, uncertain and variable identity. An economic-based social change changes not only society and individuals but also the institutions in which they operate. This change, referred to as a“paradigm shift”, is related to the changing perspective in theory. In this study, the paradigm shift in medicine and the effects of this change are revealed in theory and practice. In the consumer society, illness/health/physical appearance has become one of the most effective tools in influencing individuals towards consumption. In the theory, the concept of“medical consumption”, which refers to the consumption of individuals for their physical health and physical appearance on the basis of consumer society, was developed and its definition, scope and limits, and its effects on the individual and society were discussed. In practice, firstly the appearance of medical consumption in daily social life is described. Afterwards, in this study, individuals' medical consumption tendencies were analyzed in terms of demographic, social and health-related characteristics that make individuals vulnerable, which are claimed to affect their relationship with medical consumption. For this purpose, 400 participants aged 18 and over who applied for medical consumption practices in the Western Mediterranean region, covering the provinces of Antalya, Burdur and Isparta, were reached. It has been observed that individuals who assume the role of consumers in a consumer society frequently resort to medical consumption practices in relation to their health and physical appearance. It has been determined that individuals' relationship with medical consumption varies according to their demographic and social characteristics, but mostly does not vary according to their health-related vulnerable characteristics.