Koroner arter hastalarında oksidan stresin takibi
Evaluation of oxidant stress in patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 267590
  2. Yazar: YÜCEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERMİN TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmaya klinik olarak ciddi koroner arter hastalığı bulunan ve elektif koroner ater bypass cerrahisi planlanan hiperkolesterolemik 15 hasta ve 10 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların statin tedavisi başlamadan (Grup 1) ve başladıktan sonraki 7. günde (Grup 2) alınan kan örneklerinden elde edilen plazmalarında spektrofotometrik yöntemle plazma protein, plazma karbonil ve tiyol miktar tayini, ELISA yöntemi ile ox-LDL, ox-LDL-Ab ve Lp (a) tayinleri yapıldı. Paraoksanaz 3 aktivitesine statin tedavisinin etkisi ise HPLC yöntemi ile değerlendirildi. Kontrol plazmalarının protein konsantrasyonları; 10,859±0.045 iken, Grup 1; 8,01±0.11 ve Grup 2 protein miktarları 7.52±1.17 mg/dl olarak bulundu (p0.05). Protein karbonil miktarlarında Grup 1 (2.08±0.2) ve Grup 2'nin (11.64±1.2) düzeylerinde kontrole göre (1,68±0,09 nmol/mg protein) artış tespit edildi (p0.05), Grup 1 ve Grup 2 arasında ayrıca kontrol ve Grup 2 arasında oldukça anlamlı bir fark bulundu (p0.05). HPLC analizinde PON3 aktivitesi kontrole (50.12±3.48) göre Grup 1 (87.46±2.61) ve Grup 2'nin (90.93±4.54) % alan değerlerinde anlamlı bir artış tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
15 hyperlipidemic disease patients with serious arterial and who had elective coronary arterial bypass surgery, and 10 healthy donors were included in this study. Plasma protein, plasma carbonyl and thiol were determined spectrophotometrically and ox-LDL, ox-LDL-Ab and Lp(a) determinations were done with ELISA technique in blood samples taken from statin (group 1) and on the 7th day (group 2) after statin treatments. The Paraoxanase 3 activity was followed by HPLC methods.The plasma protein concentrations in the Group1, Group 2 and in the control group were 8,01±0.11 mg/dl, 7.52±1.17 mg/dl, 10,859±0.045 mg/dl, respectively, it was significantly compared to controls. The difference between the groups was insignificant (p>0.05). The protein carbonyl levels were 1,68±0,09 nmol /mg protein (control), 2.08±0.2 nmol /mg protein (Group1) and 11.64±1.2 nmol /mg protein (Group2) respectively. The increases in Group1 and in Group 2 compared to the control group were statistically significant (p0.05), but the decrease detected in Group2 compared to both Group1 and control were statistically significant (p0.05). The HPLC analysis of PON3 activity were represented as %area. The levels of Group1, Group2 and the control were 87.46±2.61 % area, 90.93±4.54 % area, 50.12±3.48 % area, respectively.