Pelvik taban kas egzersizlerinin postpartum dönemde cinsel yaşama etkisi
Effects of pelvic floor muscle exercises on sexual life during postpartum period
  1. Tez No: 267591
  2. Yazar: NEVİN ÇITAK BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Postpartum dönem kadın yaşamında pelvik değişikliklerin etkisi ile cinsel problemlerin yaşandığı önemli evrelerden biridir. Bu araştırma postpartum dönemde uygulanan pelvik taban kas egzersizlerinin, cinsel fonksiyonlar üzerindeki etkinliğini belirlemek amacıyla, randomize deneysel olarak planlanmıştır. Araştımanın evrenini İstanbul ilinde bir devlet hastanesinde Haziran-Eylül 2006 tarihleri arasında doğum yapmış tüm kadınlar oluşturmuştur. Örneklem grubuna 37deney, 38 kontrol olmak üzere 75 primipar kadın alınmıştır. Veriler, vaka tanılama formu, postpartum izlem formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS), Pelvik Taban Kas Gücü Değerlendirme Skalası ve Epi- No libra ile Pelvik Taban Kas Egzersizlerini Uygulama ve İzlem Çizelgesi kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik dağılımlar, Ki kare, Fisher'in exact testi, Wilcoxon, Mann-Whitney U, T testi, Mc Nemar testi, Kruskall Wallis, General Lineer Model Anova ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of Pelvic Floor Muscle Exercises on Sexual Life During Postpartum PeriodPostpartum period with the effect of pelvic changes in women life is one of the important stages in which the sexual problems are experienced. This research was planned as randomized experimental to determine the efficiency of pelvic floor muscle exercises on sexual functions during postpartum period. The scope of the research was composed by all women who gave birth between June and September 2006 in a state hospital in İstanbul. Of total 75 primiparous women sample group; 37 were included in experiment group and 38 were selected to the control group. All data was obtained by using case identification form, postpartum observation form, Female Sexual Function İndex (FSFI), Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS), Pelvic floor muscle strength evaluation scale and intravaginal Epi-No Libra device and Pelvic Floor Muscle Practice and Observation Scale. The data were examined with percentage, chi-square analysis, Fisherr?s exact test, Wilcoxon test, Mann Whitney U test, T test, Mc Nemar test, Kruskal Wallis, General Lineer Model Anova test and Pearson correlation analysis.