Aort ve mitral kapak hastalıklarında serum paraoksonaz, arilesteraz, total antioksidan kapasite, total oksidan kapasite ve pon 1 - q192r fenotip ilişkisi
In aortic and mitral valvuler disase, serum paraoxonase,arylesterase,total antioxidant capacity,total oxidant capacity and pon1 ? q192 phenotypic relation
  1. Tez No: 311191
  2. Yazar: EMİRHAN YARDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kalp kapak hastalıkları (KAKH) dünyada hala önemli bir sağlık sorundur. Sosyoekonomik düzeyin artmış olduğu yerlerde akut romatizmal ateş insidansının düşmesine rağmen kalp kapak hastalığı insidansının yükseldiği görülmektedir. KAKH ile kalsifik ve dejeneratif hastalık özdeşleşmişdir. Kalp kapak hastalıkları, koroner arter hastalıklarından daha az sıklıkla görülmesine rağmen kalp yetmezliklerinin ve ani ölümlerin en önemli sebeplerinden biridir.KAKH yüksek maliyetli tedavi gerektirdiğinden koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasına olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Her ne kadar KAKH da oksidatif stresin rolü bilinse de bu konuda takip ve tedavi parametrelerinin azlığı dikkat çekmektedir.65 yaş üzeri KAKH ile yaptığımız bu çalışmada Tota Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidatif Stres (TOS), Oksidatif Stress İndeksi (OSI) ölçümleri yaparak kişi redoks dengesindeki yani oksidasyon antioksidasyon düzenlenmesini göstermeye çalıştık. Bizim bulgularımıza göre KAKH hastalarında bu denge istatistiksel anlamda bozulmuş, OSI %37 oranında artmış olarak saptanmıştır.Ayrıca; Osteogenetik mekanizmaların tetiklediği kapak endotel tabakasındaki kalsifikasyonla karakterize aort stenozlu hastalarda istatistiksel olarak anlamlı TOS artışı saptanmıştır.Gerçekte kapaklar hemodinamik ve mekanik güçlerin etkisinde çok fazla kalmakta ve ortaya çıkan bu akım hastalığın ilerleyişindeki biyokimyasal süreçlerde (inflamasyon, oksidasyon, anjiogenezis, kalsifikasyon, osteogenezis) önemli rol almaktadır. Yaptığımız çalışma kalp ekokardiografik ölçümlerle saptanan sol atrium çapı ile Arilesteraz (ARE) enzim aktivitesi arasındaki istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon göstermektedir. Bu korelasyon bir oksidatif stres parametresi olarak değerlendirilebilinir.Koroner arter hastalık (KAH) ve kalp yetmezliği gelişen hastaların kapak dokularında saptanan artmış okside LDL varlığı ve pulmoner kapakta aort kapağına göre daha az saptanması bizim çalışmamızla bire bir örtüşmekte olup oksidatif stres belirteçlerinin KAH'da da bakılması gerekliliği kanaatini oluşturmuştur.LDL oksidasonunu önleyerek HDL yapısında yer alan Paraoksonaz 1 (PON1) enziminin iki farklı substratları kullanılarak yaptığımız PON1 ve ARE enzim aktivitesi ölçümleri KAKH da istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. HDL, PON 1 için serum vektörüdür.Sonuç: Antioksidan sistemler normalde bir bütünlük içinde çalışarak hücreyi serbest oksijen radikallerinin toksik hasarına karşı korumaktadırlar. Bunu organizmadaki oksidan/antioksidan denge sağlamaktatır. Patofizyolojik süreç tanı ve takibi tüm hastalıklar için önemli olsa da kronik ve tedavi maliyeti yüksek hastalıklar için ayrı bir önem taşımaktadır. Şu an için bizim bilgilerimize göre literatürde bu kapsamda ARE PON1 aktivitesi TAS, TOS ve OSI ölçümü içeren bir çalışma tespit edilememiştir. Bu bağlamda bizim çalışmamız bir öncül çalışma niteliğindedir ve daha geniş kapsamlı ve sayıda yapılacak araştırmalara bir kaynak teşkil edecektir. Ayrıca KAKH takip ve tedavisinde antioksidan sistemlerin kullanılması veya PON1 enzim aktivitesinin artırılmasına yönelik girişimlere dayanak oluşturacaktır
Özet (Çeviri)
The cardiac valvular disease (CVD) is a still major health problem of the world. Despite the decrease insidance of acut rheumatic fever at the increased socialeconomic places, the cardiac valve disease insidance seems to be increased. The valvular heart disease is identified as calcific and dejenerative disease. Although seen less frequently according to coroner heart diseases, the valvular heart diseases are one of the most important causes of cardiac failure and sudden death.Because of the valvular heart disease requires high coast treatment, the need for preventive health duty is increasing. Although the role of oxidative stress in the patients is known, the less of follow up and treatment parameters draws attention at this study.In this study we attempted to display by the measurements of TAS, TOS, OSI the human redox balance namely oxidation antioksidation balance at the over 65 yeared valvular heart diseased patients. According to our findings this balance (OSI) is statistically significant increased (%37 ratio ) at the valvular heart diseased patients.Furthermore, the aort stenosed patients characterized calsification of valve endothel layer which is triggered by the osteogenetic mechanisms has been statistically significant increasing of TOS identified.İnfact the valves remain under the hemodinamic and mechanic forces and this accomodation takes an important part of biochemical progress (inflammation, oxidation, anjiogenesis, calcifitation, osteogenesis) at the disease survive,The correlation of atrium diameter via the activation of arilesteraz (ARE) is statistically significant identified by the measurment of cardiac ecocardiography. This can be as oxidative stres parameter of axess.To identify the less presence of oxide LDL on the valves at the coronary arter disease and cardiac failure envolved patiens and less on pulmonar valve according to the aortic valve is exactly overlapping our study establishes oxidative stres markers at CAH also need to look conviction.Our enzym activity measurments of PON 1 and ARE by using two different substrats of PON1 enzyme which prevens the oxidation of LDL takes part in the structure of HDL is statistically significant identified at cardiac valvuler disease (CVD) . HDL is serum vector for PON 1.Conclusion: Normally the antioxidant systems working in a coherent, prevents the cell from the toxic injury of free oxiygen radicalles. This is accomodated by the balance of oxidant\antioksidant in the organism. The patophisyologic progress of diagnose and follow -up is important for all diseases, have unique importance at the cronic and higy coast treatment required diseases. According to our knowledge there is no such a comprehensive study that includes ARE, PON activity, TAS, TOS and OSI measurement in the literature. In this regard has a nature of primanally study and constitues a resorce for more comprehensive and numerous studies. Also by using antioxidan systems in the CVD patients diagnosis and follow ups costitives the basis of the initiative of the PON 1 enzyme activity.