Sübstitüe 1,2,4-triazol halkası taşıyan bazı bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure elucidation of substituted 1,2,4-trizole derivatives
  1. Tez No: 267597
  2. Yazar: MEHMET MÜCAHİT ÇALİŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA KAYMAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Azometin fonksiyonel grubu (-C=N-) taşıyan bileşikler, Schiff bazları olarak adlandırılmakta olup, çok yönlü organik yapılar olmalarından ve gösterdikleri yüksek biyolojik aktiviteden ötürü farmasötik ve medisinal kimya alanında önemli bir yere sahiptirler. Bununla beraber, 1,2,4-triazol türevleri de geniş farmakolojik aktivite çeşitliliğne sahip yapılardır. Tüm bu sebepler bizi 1,2,4-triazol halkası içeren yeni Schiff bazları sentezleme yönünde teşvik etmiştir. Aynı zamanda her iki yapıdan ileri gelen antimikrobiyal aktivitenin incelenmesi de çalışmanın diğer bir önemli kısmıdır.Schiff bazları (1a-j), 4-aminotriazolden hareketle sentezlenmiştir. Bunun için öncelikle 2-fenilpropiyonik asit ile tiyokarbohidrazit yağ banyosunda 130oC sıcaklıkta 2 saat süreyle reaksiyona sokularak 4-aminotriazol bileşiği (1) sentezlenmiştir. Schiff bazları (1a-j), eşit mollerde 4-aminotriazol ve sübstitüe aldehitlerin etanol içinde 45 dakikalık reaksiyonu sonucunda %50-82 verimle elde edilmişlerdir. Etanolden kristallendirilen ürünlerin saflıkları ince tabaka kromatografisi ile kontrol edilmiştir. Kimyasal yapıları ise elementel analiz (C, H, N, S), UV, IR, 1H-NMR ve Kütle spektrum (1b, 1e) bulguları ile aydınlatılmış ve düşünülen yapılarda olduğu kanıtlanmıştır.4-Amino tirazol bileşiği (1) ve bundan hareketle sentezlenen Schiff bazları 1a-j'nin antimikrobiyal aktiviteleri Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidermis ATCC 12228, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Proteus mirabilis ATCC 14153 ve Candida albicans ATCC 10231'e karşı Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) kriterleri doğrultusunda mikrodilüsyon yöntemiyle saptanmıştır.Sentezlenen bileşiklerin minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri bakteri ve fermente C. albicans üzerinde standart seyreltme tekniği ile saptanmıştır. Aktivite sonuçlarından test edilen bütün bileşiklerin seçilen mikroorganizmaların gelişimini inhibe ettiği ve MİK değerlerinin 9 ila 625 mg/L aralığında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The compounds carrying azomethine functional group ?C=N- which are known as Schiff bases gain importance in medicinal and pharmaceutical field due to the most versatile organic synthetic intermediates and also showing a broad range of biological activities. In addition, 1,2,4-triazole derivatives have also been found to possess a wide spectrum of pharmacological activities. These observations prompted us to synthesize a series of Schiff bases containing 1,2,4-triazole ring system on the same molecule due to the importance of triazole and Schiff bases in biological systems by means of antimicrobial activity.Schiff bases (1a-1j) were synthesized from 4-Aminotriazole. 4-Aminotriazole (1) was synthesized by reacting 2-phenylpropanoic acide and thiocarbohydrazide in an oil-bath at 130 oC for 2 h. The Schiff bases 1a-1i were prepared the reacting equimolar amounts of properly 4-aminotriazole and substituted aldehydes in ethanol over 45 min. The compounds were isolated in satisfactory yields (50-82%) and purified by recrystallisation, using ethanol. The purities of new synthesized Schiff bases are controlled with thin layer chromatography. Structures of the synthesized compounds were determined by using elemental analysis (C, H, N, S), UV, IR, 1H-NMR and mass spectral data (1b, 1e).The structures of the synthesized compounds 1a-1i were supported by elemental analysis and by the spectral data achived from UV, IR, 1H-NMR and mass spectroscopy which were in agreement with the proposed structures.Antimicrobial activity of novel compounds 1 and 1a-j against Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Proteus mirabilis ATCC 14153, and Candida albicans ATCC 10231 were determined by the microbroth dilutions technique using the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) recommendations.The minimum inhibitory concentration (MIC) of the synthesized compounds was determined against the bacteria and the yeast C. albicans using a standard broth dilution technique. The obtained data reported that compounds were able to inhibit the growth of the selected microorganisms in vitro showing MIC values between 9 and 625 mg/L.