Er,Cr:YSGG ve Er:YAG lazer ile hazırlanan dentin yüzeylerine, farklı rezin simanlarla uygulanan seramiklerin bağlanma kuvvetlerinin in-vitro olarak incelenmesi
Evaluation of bond strength of different resin cements used to lute ceramics on Er,Cr:YSGG and Er:YAG laser etched dentin
  1. Tez No: 267596
  2. Yazar: FİGEN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE DÜZDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, Er,Cr:YSGG ve Er:YAG lazer ile hazırlanan dentin yüzeylerine, farklı rezin simanlarla uygulanan seramiklerin bağlanma kuvvetlerini değerlendirmektir. Bu amaçla porselen bloklardan (VITA CELAY Blanks) standart boyutlarda 80 adet seramik disk hazırlandı. 80 adet insan 3. molar dişin dentin yüzeyler, elmas frez ve 600 grenlik silikon karbit zımpara kullanılarak hazırlandı ve her grupta 10 adet dentin yüzeyi olacak şekilde 8 alt gruba ayrıldı. İlk beş grubun simantasyonunda total-etch adeziv siman (Variolink II (V)), diğer üç grubun simantasyonunda ise self-etch adesive resin siman (Clearfil Esthetic Cement (CEC)) kullanıldı. Tüm dentin örnekleri, seramik disklerin simantasyonundan önce, aşağıdaki yöntemlerle hazırlandı: (1) %37 ortofosforik asit (A)+V (kontrol grubu), (2) Er,Cr:YSGG lazer+V, (3) Er,Cr:YSGG lazer+A+V, (4) Er:YAG lazer+V, (5) Er:YAG lazer+A+V, (6) CEC, (7) Er,Cr:YSGG lazer+CEC and (7) Er:YAG lazer+CEC. Daha sonra seramik diskler dentin yüzeylerine simante edildi ve 5°C/55° C' de 500 defa ısısal çevirim işlemi uygulandıktan sonra universal test cihazında 0.5 mm/dk hızla, ayırıcı uç ile kırıldı. Seramik blokların dentin yüzeyinden kopma değerleri bilgisayar tarafından MPa cinsinden hesaplandı. İstatistiksel analiz için Mann Whitney U testi kullanıldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the bond strength of different adhesive resin cements used to lute ceramics on Er,Cr:YSGG and Er:YAG laser etched dentin. Eighty standardized ceramic discs were prepared from porcelain blocks (VITA CELAY Blanks). Eighty dentin specimens prepared from third molar teeth were randomly assigned to eight groups of ten. The first five groups were luted to the ceramic discs with a total-etch adhesive resin (Variolink II (V)) cement, and other three groups with self-etch adhesive resin (Clearfil Esthetic Cement (CEC)) cement. All of the dentin specimens will be received one of the following treatments before the bonding of ceramic discs: (1) %37 orthophosphoric asid (A)+V (control group), (2) Er,Cr:YSGG laser+V, (3) Er,Cr:YSGG laser+A+V, (4) Er:YAG laser+V, (5) Er:YAG laser+A+V, (6) CEC, (7) Er,Cr:YSGG laser+CEC and (7) Er:YAG laser+CEC. Following these applications the ceramic discs were bonded to prepared dentin surfaces. Dentin-ceramic specimens were subjected to thermocycling (500 cycles in water 5°C/55° C). All specimens were shear loaded in a universal testing machine with a crosshead speed of 0.5 mm/min until fracture. Shear bond strength was measured and recorded for each group in MPa. Shear test values were statistically evaluated using with Mann Whitney U test (p0.05).