Çeşitli kanal dolgu tekniklerinin kanal dolgu patlarına etkisinin dentine bağlanması, penetrasyonu ve mikrosızıntı açısından incelenmesi
Evaluation the effect of different root canal obturation techniques on root canal pastes in terms of bonding of dentin, penetration and microleakage
  1. Tez No: 267622
  2. Yazar: GÜLŞAD GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HESNA SAZAK ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Endodontik tedavi; kemomekanik preparasyondan sonra kök kanallarında yeterli tıkaçlamanın sağlanması için, kök kanal sisteminin üç boyutlu olarak doldurulması ile tamamlanır. Bu in vitro çalışmanın amacı Gutta-Flow (grupA), güta-perka/AH Plus/lateral kondensasyon (grup B1), Resilon/Epiphany/lateral kondensasyon (grup B2), güta-perka/AH Plus/devamlı ısı ile kondensasyon (grup C1), Resilon/Epiphany/ devamlı ısı ile kondensasyon (grup C2) gruplarının bağlanma kuvvetleri, apikal sızıntıları ve dentin adaptasyonları açısından incelenmesidir. Dolumları tamamlanan köklerin koronal 1/3 bölümünden düşük hızlı kesim cihazında 1.00± 0.05 mm kalınlığında iki parça alınmıştır. Push-out testleri 1 mm/dk hızda universal test cihazı kullanılarak yapıldı ve elde edilen Mpa verileri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Kırık yüzeyleri stereomikroskopta incelendi. Sızdırmazlık özellikleri bilgisayarlı sıvı sızıntı metodu kullanılarak değerlendirildi. Her gruptan 5 diş SEM analizi için dikey olarak kesildi ve kök dolgu materyalinin dentin duvarlarına adaptasyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
The endodontic treatment is completed by the three dimensional filling of the root canal system, which provides adequate sealing of the root canal after chemomechanical preparation. The aim of this in vitro study was to compare the bond strength, apical leakage, dentin adaptation of gutta-flow (groupA), gutta-percha/AH Plus/lateral condensation (group B1), Resilon/Epiphany/lateral condensation (group B2), gutta-percha/AH Plus/ warm vertical condensation (group C1), Resilon/Epiphany/warm vertical condensation (group C2). Two piece of 1.00 ± 0.05 mm thick slices from obturated root canals were prepared from the coronal third of each root using a low speed saw. Push-out tests were performed at a speed of 1 mm/min using a universal testing machine and the data (MPa) was statistically analyzed. Fracture modes were also evaluated at stereomicroscope. Computerized fluid filtration method was used for the assessment of sealing ability. For SEM analysis five teeth from each group was seperated longitudinally and the adaptation within the root canal filling materials and dentin walls was examined.