Mastektomi sonrası meme onarımlarının değerlendirilmesinde kullanılabilecek parametreler
In pursuit of usable parameters for assessing the results of breast reconstruction
  1. Tez No: 267674
  2. Yazar: AHMET BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE HÜLYA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Meme kanseri tanısı alan kadınlarda, ölüm korkusunun yanında mastektomi sonrasıönemli bir simgesel uzvun kaybının yaratacagı yıkım, meme rekonstrüksiyonuseçeneklerinin gelismesi ve yaygınlasmasıyla azaltılabilmektedir. Bunun yanında memerekonstrüksiyonu konusunda son yıllarda görülen bas döndürücü ilerlemeler kliniklerarasında farklı uygulama ve anlayısların yerlesmesine neden olmustur. Hasta için enuygun tedavi seçeneginin tekrarlanabilir ve güvenilir kriterler baz alınarak yapılabilmesiiçin kanıta dayalı tıp yöntemlerinin gelistirilmesi gerekmektedir. Bu konuda yapılagelençalısmalar kısıtlıdır. Bunun en önemli nedenleri arasında olguları meme onarımı sonrasıstandart bir sekilde degerlendirebilecek parametrelerin ortaya konamamıs olmasıdır.Bu çalısmada 2005-2009 yılları arasında klinigimizde parsiyel veya total mastektomisonrası çesitli tekniklerle meme onarımı yapılmıs 34 olgu retrospektif bir olgu kontrolçalısması düzleminde degerlendirilmistir.Degerlendirmede meme hacmi, meme simetrisi ve estetik sonuçların standart bir sekildedegerlendirilmesini amaçlayan çesitli parametreler ortaya konmus, bu parametrelerinhasta memnuniyeti basta olmak üzere bagıntıları arastırılmıs, genis bir anketçalısmasıyla bu parametrelerin tekrarlanabilirligi ve güvenirligi test edilmistir.Buna göre dolaylı olarak kolayca elde edilebilecek simetri, estetik sonuçlar, memehacmini öngörmeye yönelik parametrelerin kullanılabilirligi ortaya konabilmistir.
Özet (Çeviri)
Reconstructive surgery following mastectomy is known to relieve, at least in part, thepsychological impacts of breast cancer diagnosis and subsequent mastectomy.Relatively rapid progression of science and art for breast reconstruction in the pastdecades caused extraordinary variations among different clinics worldwide in respect toapproach and philosophy. Evidence based medicine, proposed to be the way to achievea relatively constant outcome should be rendered accessible and applicable for thisspecial group of patients as a part of ?good clinical practice?. Clinical guidelines shouldbe based on studies backed with solid evidence, and solid evidence should be based onrepeatable and reliable measures and methods. However, relatively little progress couldbe made on data collection and assessment compared to innovation in the time being.One of the main obstacles may be the failure to put forth easy-to-use, repeatable andreliable standardized parameters.The study was designed as a case-control study, which was conducted on 34 patientswho had undergone a breast reconstruction procedure in our clinic between 2005 and2009.Several parameters related to breast volume and symmetry, as well as aesthetic outcomehad been proposed in an effort to assess the outcome of reconstructive procedure.Comparative and correlation analyses between these parameters, as well as theirrelations to a body of feed-back from patients acquired via a detailed poll includingoverall satisfaction, body image, changes in sexual behavior had been investigated.The indirect parameters proposed to assess symmetry, breast volume and aestheticoutcome were found to be useful.