Tek doz intravenöz zoledronik asit uygulamasının mandibuler kırık iyileşmesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of single dose intravenous zoledronic acid administration on mandibular fracture healing
  1. Tez No: 267673
  2. Yazar: UFUK TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı sistemik olarak uygulanan zoledronik asit uygulamasının mandibular kırık iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmaktı.Çalışmada 36 adet, iskeletsel gelişimini tamamlamış, erkek, beyaz, Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Hayvanlar rastgele iki gruba ayrıldı. Hayvanların mandibula kemiklerine tek taraflı kemik kesisi yapılarak deneysel mandibular korpus kırığı oluşturuldu. Kırık kemik segmentleri repoze edilip, miniplak ve minividalar ile tespit edildi. Deney grubundaki hayvanlara cerrahi operasyon sırasında intravenöz olarak, tek doz, 0,1 mg/kg zoledronik asit uygulandı. Kontrol grubundaki hayvanlara, cerrahi operasyon sırasında sadece serum fizyolojik infüzyonu yapıldı. Tüm hayvanlar operasyondan sonraki 21. günde sakrifiye edildi ve mandibula kemikleri çıkartıldı. Kırık iyileşmesinin değerlendirilmesi için mandibula kemiklerinde; dijital radyodensitometrik ölçümler, üç noktalı bükme testi, histolojik ve histomorfometrik analizler yapıldı. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Biyomekanik testler sonucunda, zoledronik asit uygulamasının iyileşen kemiğin mekanik özelliklerini arttırdığı gözlendi. Bu sonuçlar; radyolojik, histolojik ve histomorfometrik bulgular ile desteklendi.Bu çalışmanın sonuçları, sistemik zoledronik asit uygulamasının mandibula kırıklarında kemik iyileşmesini hızlandırdığını ve geliştirdiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of systemically administered zoledronic acid on mandibular fracture healing.Thirty-six skeletally mature male New Zealand white rabbits were used. The animals were randomly divided into 2 groups. Animals underwent unilateral mandibular osteotomy. In this wise, a mandibular corpus fracture was created experimentally in all animals. While experimental group rabbits were administered intravenous, single dose of 0.1 mg/kg zoledronic acid; control group rabbits were administered only saline infusion during operation. All animals were sacrificed on the 21st postoperative day. Digital radiodensitometric analysis, 3-point bending test, and histological and histomorphometric examinations were performed on the harvested hemimandibles. The data were statistically analyzed.Biomechanical testing data showed that zoledronic acid treatment resulted in significant increase in the strength of the healing bone. This result was supported by radiological, histological, and histomorphometric findings.Results of this study revealed that systemic administration of zoledronic acid accelerates and improves the bone healing of mandibular fractures.