Yoğun bakım biriminde Acinetobacter cinsi bakterilerin etken olduğu ventilatörle ilişkili pnömoni hastalarında antimikrobik tedavi seçenekleri, duyarlıkları ve klinik sonuçları
Antimicrobial therapy, antibiotic susceptibility and clinical results of the patients with a diagnosis of ventilator associated pneumonia with an endotracheal culture result of Acinetobacter spp.in intensive care unit
- Tez No: 267675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ATAHAN ÇAĞATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hastaneye yatıştan 48 saat sonra gelişen infeksiyonlar hastane infeksiyonu veya nozokomiyal infeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Ventilatör ile ilişkili pnömoni (VİP) yoğun bakım birimlerinde (YBB) sık karşılaşılan ve fatalite hızı yüksek olan bir nozokomiyal infeksiyondur. Bu çalışmada VİP tanısı alan ve etken mikroorganizma olarak endotrakeal aspirat kültürlerinde Acinetobacter spp. üreyen hastalarda mikroorganizmaya ait duyarlılık paterninin, tedavi seçeneklerinin incelenmesi ve bu infeksiyonlardaki risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla, Ocak 2005- Aralık 2008 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon YBB yatan, en az 48 saattir intübe ya da trakeostomize olan ve klinik olarak VİP tanısı konulan hastalar arasında endotrakeal kültüründe Acinebacter spp.'nin etken olarak saptandığı 99 hastanın retrospektif olarak incelenmesi planlanmıştır. Bu hastaların yaş ortalaması ele alındığında yaşayan hastaların ölenlere göre daha genç olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Infections developing after 48 hours of hospitalisation are identified as hospital or nosocomial infections. Ventilator associated pneumonia (VAP) is a nosocomial infection with a high fatality rate, frequently seen in intensive care units (ICU). In this study, patients with a diagnosis of VAP and endotracheal culture result of Acinetobacter spp. were evaluated with regard to susceptibility pattern of the agent microorganism, treatment options, and risk factors associated with these infections.With this aim, between January 2005 and December 2008, a total of 99 patients hospitalized in the Anesthesiology and Reanimation ICU of Istanbul Faculty of Medical were taken into consideration retrospectively. The patients with a diagnosis of VAP with an endotracheal culture result of Acinetobacter spp. with at least a 48 hours? entubation were enrolled.