Sevikal vertigoda plasebo kontrollü TENS tedavisinin etkinliği
Efficiacy of plasebo-controlled TENS treatment in cervical vertigo
- Tez No: 267717
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu plasebo kontrollü çalışmadaki amacımız servikal vertigonun tedavisinde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) uygulamasının etkinliğini araştırmaktı. Servikal vertigo tanısı konan 34 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. On yedi hastadan oluşan birinci gruba aktif TENS ve egzersiz programı, ikinci gruba ise plasebo TENS ve egzersiz programı uygulandı. Tüm tedaviler toplam 15 gün olmak üzere haftanın 5 günü 20 dakika süreyle günde bir kez uygulandı. Klinik değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3. ayda gerçekleştirildi. Vizüel analog skala, Vertigo Şiddet Skalası, Vertigo Sıklık Skalası, Verbal Global İyileşme Skalası, Dizziness Handicap Inventory, Activities Spesific Balance Confidence Skala ve boyun eklem hareket açıklığı ölçümleri kullanıldı. Ayrıca posturografik analiz yapılarak Düşme Riski İndeksi skorları hesaplandı. Her iki grupta da tüm parametrelerde grup içi değerlendirmelerde anlamlı düzelmeler saptandı. Gruplar birbiriyle karşılaştırıldığında aktif TENS grubundaki hastalar boyun eklem hareket açıklığı ölçümleri hariç diğer tüm parametrelerde plasebo grubundaki hastalara göre daha belirgin gelişmeler gösterdi. Bu çalışmanın sonuçları servikal vertigo tedavisinde egzersiz programına, TENS uygulamasının eklenmesinin etkili bir tedavi modalitesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our aim was to investigate the efficacy of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) application in the treatment of cervical vertigo in this placebo-controlled study. Thirty-four patients diagnosed with cervical vertigo were randomly assigned into two groups. First group, which consisted of 17 patients were treated with active TENS application and exercise program and the second group were treated with placebo TENS application and exercise program. Both treatments were applied for 20 minutes per session, once a day, five days a week, and a total duration of 15 days. Assesments were performed at baseline, at the end of the treatment and 3rd month. For the clinical assessments VAS score, Vertigo Severity Scale, Vertigo İntensity Scale, Verbal Global Scale, Dizziness Handicap Inventory, Activities Spesific Balance Confidence scale, and cervical range of motion (ROM) measurement were used. In addition, fall index scores were calculated by using posturographic analysis. In intra-group evaluations, statistically significant improvements were observed for all parameters in both groups. In comparing the groups with each other, patients in active TENS group showed greater improvements in all parameters except cervical ROM measurements from those of patients in the placebo group. In conclusion, the results of this study suggest that adding TENS application to exercise program in the treatment of cervical vertigo is an effective treatment modality.