Benign paroksismal pozisyonel vertigo hastalarında fasyal gevşetmenin postür, denge ve kas fonksiyonuna etkisi
Effects of fascial release on posture, balance and muscle function in patients with benign paroxysmal positional vertigo
- Tez No: 821205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇANKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın amacı benign paroksismal pozisyonel vertigo hastalarında fasyal gevşetmenin postür, denge ve kas fonksiyonuna etkisini araştırmaktı. Yaş ortalaması 45,31 ± 4,86 olan 32 birey katıldı. Bireyler ev egzersiz grubu (EEG) ve miyofasyal terapi grubu (MTG) olacak şekilde iki gruba randomize edildi. EEG'na haftada 3 gün ve 6 haftalık ev egzersiz programı verildi. MTG EEG ile aynı ev egzersiz tedavisi ve miyofasyal gevşetme haftada 2 gün 6 hafta boyunca uygulandı. Katılımcıların postüral özellikleri, denge becerileri stabilite ve salınım alanı olarak değerlendirildi. Servical bölge normal eklem hareketi (NEH) belirlendi. Kas kuvveti servikal fleksiyon ve extansiyon, üst Trapezius (ÜT), orta Trapezius (OT) ve alt Trapezius (AT) kaslarından bilateral ölçüldü. Kas aktivasyonu sağ ve sol Sternocleidomasteideus kası (SKM) ve ÜT kaslarından kaydedildi. Vertigo semptom skalası (VSS), baş dönmesi engellilik envanteri ve dinamik yürüme indeksi uygulandı. Değerlendirme tedavi öncesi ve tedavi sonrası uygulandı. Anterior (pEEG=0,05; pMTG=0,03) ve sağ stabilite (pEEG=0,05; pMTG=0,00) alanı her iki grupta da arttı ve gruplar arasındaki fark anlamlı değildi. Benzer şekilde servikal fleksiyon (pEEG=0,00; pMTG=0,00) ve ekstansiyon kuvveti (pEEG= 0,01; pMTG=0,02) ve sağ SKM (pEEG=0,00; pMTG=0,00) ile sağ ÜT (pEEG=0,05; pMTG=0,01) kas aktivasyonu her iki grupta da anlamı oranda artarken gruplar arasındaki fark anlamlı değildi. Anteroposterior ve mediolateral salınımlar ise yalnızca MTG'de azalmıştı ve gruplar arasındaki fark anlamlıydı (p =0,04, p=0,04). VSS anksiyete puanının da yine yalnızca MTG'de anlamlı oranda azaldığı belirlendi (p= 0,05). Ev egzersizi stabilite alanının, kas kuvvet ve aktivasyonunun artmasında etkiliydi. Miyofasyal gevşetme özellikle salınım alanını azaltarak denge fonksiyonlarının düzenlenmesinde ve vertigoya bağlı anksiyetenin azalmasında yalnızca ev egzersizi uygulamasına göre daha etkili bulundu. ANAHTAR KELİMELER: Vertigo, Postural denge, Elektromiyografi, Fasyal gevşetme, Ev egzersizi
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to investigate the effect of fascial release on posture, balance and muscle function in patients with benign paroxysmal positional vertigo. 32 individuals with 45,31 ± 4,86 ages participated. Individuals were randomized as home exercise group (HEG) and myofascial therapy group (MTG). HEG was given 6-week home exercise program for 3 days a week. For MTG the same home exercise program and myofascial release applied twice weekly. Postural characteristics and balance skills of the participants were evaluated as stability and sway area. Cervical normal joint movement (NJH) was determined. Muscle strength was measured bilaterally from cervical flexion and extension, upper Trapezius (UT), middle Trapezius (OT) and lower Trapezius (AT) muscles. Muscle activation was recorded from the right and left Sternocleidomasteideus muscle (SCM) and UT muscles. Vertigo symptom scale (VSS), vertigo disability inventory and dynamic gait index were applied. Evaluation was performed before and after treatment. Anterior (pHEG=0,05; pMTG=0,03) and right stability area (pHEG=0,05; pMTG=0,00) increased in both groups and and the difference between the groups was not significant. As in a similar manner cervical flexion (pHEG=0,00; pMTG=0,00) and extension (pHEG= 0,01; pMTG=0,02) strength and right SCM (pHEG=0,00; pMTG=0,00) and right UT (pHEG=0,05; pMTG=0,01) muscle activation increased in both groups, but there was no significant difference between the groups.Anteroposterior and mediolateral perturbations were decreased only in MTG, and the difference between the groups was significant (p =0,04, p=0,04). Also it was determined that the VSS anxiety score decreased significantly in MTG (p= 0,05). Home exercise was effective in increasing the stability area, muscle strength and activation. Myofascial release was found to more efficient to home exercise alone in regulating balance functions especially by reducing the oscillation area and reducing anxiety levels. KEYWORDS: Vertigo, Postural balance, Electromyography, Fascial release, Home exercise