Febril konvülziyonda demir eksikliğinin yeri
Iron deficieny in febrile convulsion
- Tez No: 267716
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN YAKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Febril Konvülziyon; çocukluk çağının en sık görülen yaşa bağımlı benign ve ateşle ortaya çıkan konvülziyonudur. Etyopatogenezinde; genetik yatkınlık, viral nedenler, sitokinler, santral termoregülasyon bozuklukları, eksitatör aminoasitlerin artması, çinko eksikliği gibi nedenlerin rol oynadığı ileri sürülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda demirin FK patogenezinde rolü olabileceği bildirilmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda farklı görüşler ileri sürülmektedir. Serum demir düzeyindeki azalmanın GABA düzeyini azaltarak konvülziyon geçirmeye yatkınlığa neden olacağı hipotezine karşıt olarak, beyinde demir düzeyi yüksek olduğunda oksidatif stresi arttrarak FK ve epilepsi görülebileceğini bildiren çalışmalar da bildirilmektedir. Bu çalışmada febril konvülziyon patogenezinde demir eksikliğinin rolünün araştırılması planlandı. Çalışmaya FK tanısı alan 5-77 ay arasında toplam 45 hasta ve kontrol grubu olarak da çalışma grubu ile benzer yaş ve cinsiyette SSS enfeksiyonu, epilepsi ve anemisi olmayan ateşli hastalığı olan 20 hasta ve 20 sağlıklı çocuk alındı. Hasta ve kontrol gruplarında; tam kan sayımı, serum demiri, ferritin, total demir bağlama kapasitesi, transferin, ve demir eksikliğinde inflamasyondan etkilenmeyen parametreler olarak solubl transferin reseptörü, solubl transferin reseptörü-ferritin indeksi çalışıldı. Gruplar arasında; anemi sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Ancak anemi en fazla ateşli hasta grubunda görüldü. Solubl transferin reseptör düzeyine göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). En fazla demir eksikliği ateşli kontrol grubunda ve en az demir eksikliği FK grubunda saptandı. Soluble transferin receptor-ferritin indeksine (sTfR/logferritin) göre; en az demir eksikliği FK grubunda idi.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsion is a benign, age-dependent and the most common form of childhood convulsion which occurs with ignition. In etiopathogenesis, it has been proposed that causes such as genetic predisposition, viral factors, cytokines, central thermoregulation disorders, increased excitatory amino acids and zinc deficiency play a role. Recently, some studies have been reported that iron may play a role in FC pathogenesis. However, different views have been suggested in these studies. It has been proposed that decreased serum iron level causes to tendency of suffering convulsion with reducing GABA level but other studies have been reported that increased iron levels in brain can cause FC and epilepsy with increasing oxidative stress. In this study, we planned to investigate the role of iron deficiency in pathogenesis of febrile convulsion. Totally 45 patients aged 5 to 77 month of age and diagnosed with FC, age- and six-matched 20 patients with febrile illness and without CNS infection, epilepsy and anemia and 20 healthy children were included the study as study and control groups, respectively. Complete blood count, serum iron, ferritin, total iron binding capacitiy, transferrin and as parameters that were not affected from inflammation in iron deficiency soluble transferrin receptor and soluble transferrin receptor-ferritin index were studied in study and control groups. We also evaluated sTfR levels and iron state in children with FC as well as classical iron parameters. There was no statistical significant difference for frequency of anemia among groups (p>0.05). But anemia rate was highest in patient group. There was no significant difference for sTfR level among groups (p>0.05). The iron deficiency rate was the highest in group with febrile illness and the lowest in FC group.