Gastrointestinal sistem endoskopisinin endikasyon uygunluğunun değerlendirilmesi
Appropriateness of the Indication of Gastrointestinal System Endoscopy
- Tez No: 267728
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Teknolojideki gelişmeler sayesinde, günümüzde endoskopi ünitelerine yönlendirilen hastalara tanı ya da tedaviye yönelik giderek artan sayıda endoskopik girişimler uygulanmaktadır. Bu tetkiklerin artan kullanımı uygunsuz istemlere ve prosedürün aşırı kullanımına yol açmıştır. Bu çalışmada, hastanemizde uygulanan özofagogastroduodenoskopi (ÖGD) ve kolonoskopinin endikasyon uygunluğunun belirlenmesi ve konuyla ilgili üniversitemiz hastanesinde güncel veri elde edilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmamıza hastanemiz endoskopi ünitesine Aralık 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında çeşitli endikasyonlarla ÖGD ve kolonoskopi yapılan hastalar ardışık olarak alındı. Hem ÖGD hem de kolonoskopi için endikasyonlar, ASGE'nin 2000 yılında yayınlamış olduğu kılavuz kullanılarak uygun ve uygun olmayan endikasyon olarak sınıflandırıldı. Tetkik sonrası endoskopik bulgular, pozitif ve negatif bulgu olarak sınıflandırıldı. Bilgiler bilgisayar ortamına kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya ÖGD yapılan 1027 hasta (%50,5 erkek, %49,5 kadın), kolonoskopi yapılan 489 hasta (%51,7 erkek, %48,3 kadın) alındı. İstenen toplam 1027 ÖGD endikasyonunun 874'ü (%85,1) uygun endikasyon, 153'ü (%14,9) ise uygun olmayan endikasyon olarak saptandı. Uygun endikasyonla ÖGD yapılan hastaların %51,8'inde pozitif bulgu saptanırken uygun olmayan endikasyonla ÖGD yapılan hastaların %27,5'inde pozitif bulgu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: By means of technological developments, nowadays patients referred to endoscopy units are receiving increasing numbers of endoscopic attempts for diagnosis or treatment. Progressive usage of these methods cause inappropriate requests and excessive use of procedures. In this study; we aimed to determine the appropriateness of the indications of esophagogastroduodenoscopy and colonoscopy performed at our hospital and to provide current data.Materials and Methods: Patients who underwent esophagogastroduodenoscopy and colonoscopy for several kinds of indications at our endoscopy unit between December 2009-June 2010 was studied, respectively. Both esophagogastroduodenoscopy and colonoscopy indications were classified as appropriate or inappropriate according to the guideline of ASGE published in the year of 2000. Endoscopic findings were classified as positive or negative findings after procedure. Data were recorded into the computer context.Results: 1027 patients (50,5% male and 49,5% female) underwent esophagogastroduodenoscopy and 489 patients (51,7% male and 48,3% female) underwent colonoscopy was studied. Among 1027 esophagogastroduodenoscopy indications; 874 (85,1%) indications were appropriate while 153 (14,9%) indications were inappropriate. In patients underwent esophagogastroduodenoscopy; 51,8% and 27,5% positive findings were obtained in patients having appropriate and inappropriate indications, respectively.