Tutuşma modeli epilepside gap junctıon blokerlerinin antiepileptik ilaçlarla etkileşimi
Interaction between gap junction blockers and antiepileptic drugs in kindling model of epilepsy
  1. Tez No: 267727
  2. Yazar: FATİH SEFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BAĞIRICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tutuşma, başlangıçta nöbet oluşturmayan elektriksel veya kimyasal uyaranın tekrar tekrar uygulanması ve nöbet aktivitesinin artarak jeneralize nöbete dönüşmesiyle oluşturulan epilepsi modelidir. Kimyasal tutuşma oluşturmak için kullanılan en yaygın maddelerden birisi pentilentetrazoldur (PTZ).Nöronların kontrolsüz eş zamanlı deşarjlarının epileptik nöbetlerin oluşumunda kritik öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Bu kontrolsüz deşarjların altında yatan mekanizmalar ise henüz tam olarak belirlenememiştir. Bununla birlikte son yıllarda, hücreler arasında sinyal iletimini sağlayan gap junctionların nöronal senkronizasyonda önemli bir role sahip olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışma bir gap junction blokeri olan karbenoksolonun PTZ tutuşma modelindeki etkileri ve bu modelde karbenoksolonun bazı antiepileptik ilaçlarla (valproik asit ve fenitoin) etkileşimini araştırmak için planlandı.Çalışmada 12-16 haftalık albino Wistar cinsi sıçanlar kullanıldı. Öncelikle hayvanlara haftada üç kez 35 mg/kg i.p. PTZ tutuşma gerçekleşene kadar verildi. Daha sonra anestezi altında tutuşmuş sıçanların kafataslarına EEG kaydı almayı sağlayacak kalıcı vida elektrotlar yerleştirildi. Cerrahiden sonra hayvanların iyileşmesi için en az beş gün beklendi.Karbenoksolon 40 mg/kg i.p. dozunda jeneralize nöbet oluşumunu %50 oranında önledi. 20 ve 40 mg/kg karbenoksolon spike sıklığını azalttı.Karbenoksolon-valproik asit kombinasyonu valproik asite göre sadece miyoklonik jerk oluşum yüzdesinde anlamlı bir azalmaya neden oldu. Diğer parametrelerde ise anlamlı bir fark bulunmadı.Bütün parametreler değerlendirildiğinde karbenoksolon-fenitoin kombinasyon grubu ve fenitoin grubu arasında fark yoktu.Sonuç olarak karbenoksolonun valproik asit ve fenitoin ile kombine edilmesi bu ilaçların tek başlarına kullanılmasından daha etkili değildir.
Özet (Çeviri)
Kindling is a model of epilepsy produced by repeated administration of an initially sub-convulsive electrical or chemical stimulus that results in an increase in seizure activity, culminating in a generalized seizure. Pentylenetetrazol (PTZ) is one of the most commonly used substances to form chemical kindling.It has been proposed that abnormal synchronization of neuronal discharges have critical importance in seizures; however, the mechanisms underlying this pathologic synchrony are undefined. However in recent years, gap junctions providing intracellular signal transmission are suggested to have an essential role in neuronal synchronization. The present study was planned to investigate both the effects of carbenoxolone (a gap junction blocker) and interaction between carbenoxolone and some antiepileptic drugs (valproic acid and phenytoin) on PTZ kindling.Wistar albino rats, 12-16 weeks old were used in the study. Firstly, animals were given PTZ 35 mg/kg, i.p. three times a week until kindling was produced. Then, permanent screw electrodes allowing EEG monitoring from conscious animals were placed into the cranium of kindled rats under anesthesia, after which animals were allowed at least five days to recover from surgery.Carbenoxolone 40 mg/kg i.p. prevented generalized seizures by %50 in PTZ kindling seizures. Carbenoxolone 20 and 40 mg/kg i.p. decreased spike frequency.Carbenoxolone-valproic acid combination significantly reduced the percentage of myoclonic jerk generation compared to valproic acid. Yet, there was no significant difference between carbenoxolone-valproic acid combination and valproic acid on other parameters.There was no significant difference between carbenoxolone-phenytoin combination and phenytoin on all parameters.The results indicate that carbenoxolone combination with valproic acid and phenytoin are not more effective than the use of these drugs alone.