İntrauterin ve erken bebeklik döneminde araknoid granülasyon varlığının araştırılması
Experiment of the arachnoid granulation at intrauterin age and infantil child.
  1. Tez No: 267738
  2. Yazar: EYLEM BURCU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnsan vücudunun yaklaşık %60 ı sudur (1). Su, intrasellüler, intersitisyel veyaekstrasellüler, intravasküler alanda ve beyin omurilik sıvısı (BOS) olarak beyindebulunur. Bu su, beyin ve omuriliği sarmalar, içinde yayılır, etrafında akar. BOS, busistemin en önemli komponentidir.Üretimi, emilimi, dolaşımı ile ilgili dinamikleri iyi bilmek ve değerlendirebilmeninbirçok hastalığın fizyopatolojisini anlamak ve tedavi prosedürleri geliştirebilmek içinnöroşirürji pratiğinde önemli farklar oluşturacağı açıktır.Çalışmamızda postmortem 26 haftadan büyük fetus ve 1 yaş altı çocuk otopsimateryallerinden rastgele örneklem metodu ile seçilmiştir. Çalışmaya 4 adet 2'sierkek 2'si kız 26 haftadan büyük intrauterin ölmüş fetus, 6 adet 3'ü erkek 3'ü kız 1yaş altı ölmüş çocuk olgu, 1 adet 3 yaşında erkek olgu dahil edilmiştir. Bilinen santralsinir sistemi hastalığı yada patolojisi olan otopsi olguları çalışma dışı bırakılmıştır.İntrauterin 26 haftadan büyük fetus ve 1 yaş altı çocuk olgularda histolojikolarak superior sagittal sinüs içine invajinasyonunu tamamlamış araknoid villusyapıları aranmıştır. İntauterin dönem ve yaşamın ilk 6 ayında araknoid villus yapılarıhistolojik preparatlarda izlenmemiştir. Fakat yaşamın 6. ayından sonra alınmışörneklerde araknoid granülasyonlarla benzerlik gösteren yapılar izlenmiş bunlarimmünohistokimyasal incelemeyi takiben araknoid villus taslakları olarakdeğerlendirilmiştir. Doğum sonrası yaşamın 36. ayındaki kontrol olgumuzda araknoidvillusları maturasyonu tamamlanmış, superior sagittal sinüs içine parmaksı uzantılaroluşturan yapılar olarak gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Approximately 60% of the human body consists of water (1). Water is found inintracellular, interstitial or extracellular space and also as cerebrospinal fluid in thebrain. Cerebrospinal fluid surrounds the brain and spinal cord, flows around andinside. Cerebrospinal fluid is the most important component in this system.Good knowledge and evaluation about the dynamics of cerebrospinal fluidproduction, absorbtion and circulation make significant differences in neurosurgicalpractice in order to understand the pathophysiology and treatment of many diseases.Using random sampling method, postmortem fetuses greater than 26 weeks ofgestation and the children under the age of 1 were chosen from the autopsymaterials. 2 male and 2 female intrauterine dead fetus; 3 male and 3 female, totally 6children under the age of one and one 3 years old male were included in this study.The autopsy cases which have central nervous system disease or pathology wereexcluded from this study.In cases of intrauterine fetus greater than 26 weeks of gestation and childrenunder the age of 1; complete invagination of araknoid villi into the superior sagittalsinus were examined histologically. In intrauterine period and in the first six monthsof life arachnoid villi structures were not found in histologic preparations although inpreparations taken after the six months of life samples showed similarities toarachnoid granulations. These structures were considered as arachnoid villi draftsafter immunohistochemical analysis. In the control case who were 3 years old,maturation of arachnoid villi were complete and the arachnoid villi were invaginatedinto the superior sagittal sinus as fingerlike extentions.