Seksüel aktif genç erkeklerde kondom kullanımının alt üriner sistem semptomları ile ilişkisi ( Klinik çalışma ? 70 olgu )
Relationship between condom usage and lower urinary tract symptoms in sexually active young men (Clinical study ? 70 cases)
- Tez No: 267744
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÇIKILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Microbiology, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Alt üriner sistem semptomları (AÜSS), mesane, prostat veya üretra ile ilgili olabilecek bir hastalığın veya durum değişikliğinin subjektif işaretleridir. AÜSS genç erkekler arasında da sıklıkla görülmektedir. Bununla beraber AÜSS'a yola açan etyolojik faktörler yeterince açıklanmamıştır. Hipotezimize göre kontrasepsiyonun kondom kullanımı ile sağlanması, ejakülasyon sırasında pozitif basınç ile üretradan atılan ejakülatın kısmi obstrüksiyonu ile retrograd bir akım oluşmasına neden olmakta ve anterior üretradaki mikroorganizmaların asendan olarak üretra proksimaline, ejakülatuar sisteme, mesaneye migrasyonu söz konusu olmaktadır. Anket bazlı çalışmalarda seksüel aktif erkeklerin %90'ı en az bir kere kondom kullanmıştır. Bu çalışmada, seksüel aktif genç erkeklerde kondom kullanımının, alt üriner sistem semptomlarının varlığı ve şiddeti üzerine etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Aralık 2009-Mayıs 2010 tarihleri arasında polikliniğimize alt üriner sistem semptomları ile başvuran 18-45 yaş arası cinsel olarak aktif ve çalışma kriterlerine uygun 70 hasta çalışmaya dahil edildi. 70 hastanın 35'i kondom kullananlardan diğer 35 `i ise kondom kullanmayanlardan seçildi. Dışlama kriteri olarak Amerika Ulusal Diabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'nün (NIDDK) dışlama kriterleri baz alındı. Alt üriner sistem semptomları ile başvuran hastaların tümü anamnez, parmakla rektal muayeneyi de içeren tam bir fizik muayene, IPSS sorgulama formu, 2 bardak testi, üroflowmetri, post-void rezidü volüm ve transrektal ultrason ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için Mann-Whitney testi, Fisher's exact testi, Chi-Square testi, McNemar-Bowker testi kullanıldı.Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 31.79 ± 7.23 yıl, ortalama aktif cinsel süresi 123.29 ± 74.03 ay, ortalama semptom süresi 31.23 ± 32.29 ay olarak saptandı. Bu parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. IPSS, idrar yapmada zorluk, dizüri varlığı, sık idrara çıkma, noktüri varlığı ile kondom kullanımı arasında anlamlı ilişki saptanmazken; cinsel ilişkide ejakülasyon esnasında ağrı veya rahatsızlık hissi varlığı açısından kondom kullanan ve kondom kullanmayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi (p=0.041).
Özet (Çeviri)
Introduction: Lower urinary tract symptoms (LUTS) is a subjective sign of a disease or change in the bladder, prostate or urethra. LUTS is observed in young men frequently. However, etiologic factors causing LUTS is not well established. According to our hypothesis, contraception by means of condoms may result in an obstruction in the flow of the ejeculate which is ejected from urethra due to positive pressure, thus causing a retrograde flow in the urethra and ascension of the microorganisms in anterior urethra. In questionnaire based studies, it is shown that 90% of the sexually active young men have at least used condoms once. In this study, determining the effect on the presence and intensity of the lower urinary tract symptoms in sexually active young men using condoms is aimed.Material and Method: Seventy cases that consulting to our outpatient clinic between December 2009-May 2009 with LUTS, sexually active, matching study criteria and age range 18-45 were included in the study. Thirty-five of the cases were using condoms and the other 35 were not. Our exclusion criteria is based upon National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) critera. Patients consulting with LUTS have been evaluated with anamnesis, a full physical examination including digital rectal examination, IPSS questionnaire, 2-cups test, uroflowmetry, post-void residual volume and transrectal ultrasound. Mann-Whitney test, Fisher?s exact test, Chi-Square test and McNemar-Bowker tests were used for statistical analysis.Results: Mean age of the patients was 31.79 ± 7.23 years, mean sexually active time of the patients was 123.29 ± 74.03 months, mean symptomatic time was 31.23 ± 32.29 months. These parameters did not show any statistical difference between groups. Although no statistical significance was found between IPSS, urinating with strain, dysuria, frequent urination, nocturia and condom usage; significant difference was found between feeling of pain or discomfort during ejeculation and condom usage (p=0.041).