Küratif radyoterapi ve kemoterapi alan küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda moleküler prognostik faktörler
Molecular prognostic factors in subjects with non small cell lung cancer and receiving curative radiotherapy and chemotherapy
  1. Tez No: 267745
  2. Yazar: GÖZDE İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Ocak 2000 ve Aralık 2008 tarihleri arasında lokal ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı ile radyoterapi ve kemoterapi uygulanan ve histopatolojik materyali immunhistokimyasal inceleme için uygun olan 76 olguda tedaviyi etkileyebilecek prognostik faktörler araştırılmıştır.Olguların 73'ü erkek, yaşları 40-78 arasında (ortanca: 58) olup %52.6' sı skuamoz hücreli karsinom histolojisine sahiptir. Radyoterapi 3 Boyutlu konformal olarak primere tümöre 66-74Gy uygulanmış, tüm olgulara platin temelli kemoterapi verilmiştir. İnduksiyon KT ve sonrası RT 46 olguya, eşzamanlı kemoradyoterapi 43 olguya uygulanmıştır.Olguların histolojik materyallerinde ERCC1, RRM1 MMP7, VEGF-A immünhistokimyasal olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study those prognostic factors that could affect therapy were investigated in a total of 76 cases who have diagnosed with local advanced-stage non- small cel lung cancer (NSCLC) and undergone radiotherapy and chemotherapy between January 2000 and December 2008 and who had histopathologic material suitable for immunohistochemical examination.Of the subjects 73 were males, their ages were between 40 to 78 years (median age is 58 years) and 52 % had the histology of carcinoma with squamous cell. Radiotherapy of 66-74Gy was applied to primary tumor as three-dimensional conformal and all cases were given platinum-based chemotherapy. Induction KT and subsequent RT were applied to 46 cases and concomitant chemotherapy to 43 cases.In the histological examinations of the subjects ERCC1, RRM1, MMP7 and VEGF-A were evaluated histochemically.