Nikel kontakt duyarlılığında risk faktörlerinin belirlenmesi.
Determination of risk factors in nickel contact sensitivity.
  1. Tez No: 267758
  2. Yazar: TUĞÇE KÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z.NURHAN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nikel; hem olası allerjik kontakt dermatit tanısı ile yama testi yapılan hastalarda, hem de genel popülasyonda en sık görülen kontakt duyarlandırıcıdır. Nikelle duyarlanmada yaş ve cinsiyet dışında meslek, atopik dermatit varlığı, küpe takma, diş teli kullanımı, metal diş protezi ya da ortopedik protez varlığı, sigara kullanımı gibi faktörlerin de rol oynayabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmada kontakt dermatitli hastalara nikel maddesi ile yama testi uygulanarak duyarlı olan bireylerin belirlenmesi, duyarlanmaya neden olabilecek risk faktörlerinin saptanması amaçlandı. Çalışmada 78'i kadın, 30'u erkek toplam 108 kontakt dermatitli hastaya %5 nikel sülfat ile yama testi uygulandı. Kırk sekinci saat ve 72. saatte değerlendirilmeleri yapıldı. Hastalara nikel duyarlanmasında risk faktörü olan ve olabileceği düşünülen etmenler hakkında anket soruları yöneltildi.
Özet (Çeviri)
Nickel is the most common contact sensitizer both in patch tested patients with suspect of allergic contact dermatitis and also in general population. Besides age and sex, presence of atopic dermatitis, wearing earrings, having dental retainers, presence of metal dental prosthesis or orthopedic prosthesis and smoking have been suggested to have a role in nickel sensitivity. In this study, it was aimed to determine sensitive individuals by patch test with nickel element and risk factors causing this sensitivity. Patch test with 5% nickel sulphate was performed to 108 patients (78 women and 30 men) with contact dermatitis. Evaluations were done in 48. and 72. hours. A questionnaire form was filled about the factors associated with nickel sensitivity.