Kronik otitis media ve kolesteatomlu olgularda preoperatif 64 dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile orta kulak kemikçiklerinin incelenmesi ve cerrahi bulgularla karşılaştırılması
Preoperative assessment of middle ear ossicles with 64 multidetector CT in cases of chronic otitis media and cholesteatoma and comparison of findings with operation results
  1. Tez No: 267757
  2. Yazar: SERMİN TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ADAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı kronik otitis media ve kolesteatomlu olgularda operasyon öncesi orta kulak kemikçiklerinin 64 dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi ve operasyon sonuçları ile korelasyonunu saptamaktı. Prospektif olarak 5 aylık periyotta 100 olgu çalışmaya dahil edildi. Kulak-burun-boğaz kliniği tarafınca değerlendirilen olgulara 7 gün içersinde 64 dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile temporal BT tetkiki gerçekleştirildi. Olgular 2 ay içinde opere edildi.Operasyon altın standart kabul edildi. Çok kesitli BT ile 100 olguda orta kulak kemikçiklerinin değerlendirilmesinde malleus için duyarlılık %95,1, özgüllük %92,3, inkus için duyarlılık %84,6, özgüllük %98,4 ve stapes için duyarlılık %71,2, özgüllük %100 saptandı. Çok kesitli BT ile duyarlılık en yüksek malleus anterior proseste (%97,1) bulunurken, en düşük stapes anterior krusta (%71,2) bulundu. Ayrıca ÇKBT ile operasyon bulguları arasında yapılan karşılaştırmalarda kemikçik değişikliği saptanmaması, rezorbtif değişiklikler ve tam rezorbsiyon saptanması açısından uyum kappa analizleri ile araştırıldı.En yüksek uyum malleus medial proceste (?=0.936) saptanırken, en düşük uyum stapes posterior krusta (?=0,768) saptandı. Sonuç olarak operasyon öncesinde orta kulak kemikçiklerinin değerlendirilmesinde 64 dedektörlü bilgisayarlı tomografinin yüksek doğrulukla kullanılabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to make preoperative assessment of the middle ear ossicles with 64- multidetector CT in cases of chronic otitis media and cholesteatoma and to determine the correlation between CT findings and surgery results.100 patients were included in this prospective study within a 5-month-period. After a clinical examination in ear-nose-throat clinic all patients underwent 64-multidetector temporal CT within 7 days. All patients underwent surgery within 2 months and the operation results were accepted as gold standart. Assessment of middle ear ossicles with multidetector CT in 100 patients yielded sensitivity and spesificity values of % 95.1 and % 92.3 for malleolus; % 84.6 and % 98.4 for incus, % 71.2 and % 100 for stapes, respectively. The sensitivity values in assessment of ossicles with MDCT were highest for anterior process of malleolus (% 97.1) and lowest for anterior crus of stapes (% 71.2). Using kappa analysis, a comparative analysis of MDCT and operation findings were made in respect to absence of ossicles changes, resorptive ossicle changes and complete ossicle resorption. Correlation between MDCT and operation findings were highest for medial process of malleolus (? = 0.936) and lowest for posterior crus of stapes (? = 0.768). In conclusion we found that 64- multidetector computed tomography examination of middle ear ossicles can be used in pre-operative assessment of middle ear ossicles with high accuracy rates.