Son üç yıl içinde yoğun bakımda yatan hastalarda,solunum yollarında gram pozitiv bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda vankomisin,teikoplanin ve linezolid antibiyotiklerinin etkinliğinin retrospektif olarak karşılaştırılşması
A retrospective comparison of vankomisin,teicoplanin and linezolid in gram positive bacteries caused respiratory tract infections in patients admitted to intensive care units in last three years
  1. Tez No: 267765
  2. Yazar: TANER LAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yoğun bakımda yatan hastalarda, özellikle dirençli Gram pozitif kokların neden olduğu nozokomiyal pnömonilerde hem tedavi zorluğu hem de yoğun bakımda yatma nedeni olan ek hastalıklar ve organ yetmezlikleri nedeniyle mortalite ve morbidite yüksek seyretmektedir. Dirençli bakteriler nedeniyle bu enfeksiyonları tedavi etmek oldukça güçtür. Özellikle vankomisin ve teikoplanin gibi glikopeptid antibiyotiklere son zamanlarda bildirilen dirençli suşlardan sonra yeni antibiyotikler için çalışmalar hızlandırılmıştır. Bu antibiyotiklerden biri de oksazolidinon grubundan linezolittir.Çalışmamızda yoğun bakımda yatan ve dirençli gram pozitif kokların neden olduğu nozokomiyal pnömonilerde vankomisin, teikoplanin ve linezolid antibiyotiklerinin klinik gidişe, yatış süresine, mortaliteye ve kültürlerde mikroorganizma eradikasyonuna olan etkinliğini karşılaştırdık.2007-2009 yılları arasında Yoğun Bakım'da yatan 3507 hastadan pnömöni nedeniyle vankomisin, teikoplanin ve linezolid kullanılan 208 hasta değerlendirildi.Çalşmamızda linezolidin trakeal kültürlerdeki eradikasyon oranı %73.1 olarak saptandı, vankomisinde %66.7, teikoplaninde %67.6 olarak saptanan orandan daha yüksek bulunan bu oran istatistiksel değerlendirmede anlamlı olarak bulunmadı. Mortalite oranı linezolid için %39, vankomisin için %45, teikoplanin için %40 olarak saptandı, her üç antibiotiğin mortaliteye ve klinik gidişe olan etkinliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.Çeşitli çalışmalarda bu antibiyotiklerin etkinlikleri karşılaştırılmaktadır ve bazı çalışmalarda etkinlikleri arasında fark bulunmaz iken, bazı çalışmalarda linezolid'in etkinliği glikopeptid antibiyotiklerine göre üstün bulunmaktadır. Yoğun bakımlarda en büyük sorunlardan biri olan dirençli gram pozitif kokların neden olduğu pnömonilerin tedavisinde eskiden sadece glikopeptid antibiyotikleri kullanılabilirken, yeni alternatif antibiyotiklerin etkin olması tedavide daha başarılı olma olasılığını artırmaktadır, yeni antibiyotik çalışmaları bu olasılığı daha da artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Critically ill patients admitted to the intensive care unit with multiresistance gram positive cocci cousing pneumoniae have increased mortality and morbidity becouse of difficulty of treatment and multipl organ failure. Becouse of the treatment of multiresistance bacteries on glicopeptide antibiotics is difficult, requires studies on new antibiotics. One of this antibiotics is linezolid.In this study we compares the clinical and the microbiological succes of vankomisin, teicoplanin and linezolid antibiotics in patients with gram positive cocci cousing pneumoniae admitted in intensive care unit.We evaluated 208 patients which use vankomisin, teikoplanin and linezolid in the treatment of pneumoniae between 3507 patients admitted in intensive care unit during 2007 and 2009.In this study linezolid was fond 73.1% succesful in microbiological eradication and this rate was similar with eradication rates of vankomisin (66.7%) and teikoplanin (67.6%). The rate of mortality of linezolid was 39%, and was similar with comparator drugs vankomisin (45%) and teicoplanin (40%).In several clinical studies this antibiotics was compared and in some of the studies the antibiotics effectivity was found similar, in som of the studies linezolid was found with better effectivity compared with glicopeptid antibiotics.Emergence of resistant to the antibiotics currently employed in clincal practice is a stimulus for further research aimed of identifying novel antimicrobial compounds. This drugs will perhaps effectively fight against bacteria that now are scarelly controled by the traditional antimicrobial agents.