Diz osteoartritli hastalarda aynı balneoterapötik yöntemlerin farklı süreler içinde uygulanmasının etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of same balneotherapeutic method application within different time periods in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 267772
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜRDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda diz osteoartriti tanısı konmuş hastalara benzer tedavileri farklı sürelerde uygulayarak bu uygulamaların etkinliği karşılaştırmayı amaçlandık. Çalışmaya ACR kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı alan 50 hasta alındı ve randomizasyonla 25'er kişilik iki gruba ayrıldılar. Her iki grup Anabilim Dalı Balneoterapi biriminde ardışık (Grup 1) olarak 2 hafta süreyle ve intermittant (Grup2) olarak 4 hafta süreyle toplam 10 seans tedavi aldılar. Her iki gruptaki hastalara 20 dakika 38°C'de düz su ile banyo sonrasında her iki diz bölgesine 45°C sıcaklıkta kil niteliğinde peloid uygulandı.Değerlendirmeler tedavi öncesinde, tedavi bitiminde ve tedavi sonrası 12. haftada hastanın ağrı değerlendirmesi (VAS), doktorun ve hastanın global değerlendirmesi (VAS), HAQ, WOMAC, Lequesne Diz İndeksi, Short Form-36 ile yapıldı. Gruplardaki hastalar arasında cinsiyet dağılımı, yaş ortalaması ve vücut kitle indeksi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sonuçlarımız karşılaştırıldığında diz osteoartriti olan hastalarda her iki tedavi uygulaması da tedavi sonunda klinik ve yaşam kalitesi üzerine anlamlı iyileşmelere neden olurken, 3. aydaki iyilik hali 1. grupta WOMAC-B (EklemTutukluğu), Emosyonel Rol(SF-36) ve Vitalite (SF-36), her iki grupta Mental Sağlık(SF-36) parametreleri dışında devam ediyordu. Bu parametrelerde tedavi başındakine benzer ölçümler elde edildi. Her iki grup da tedavi başlangıcına göre daha iyi durumda olmalarına rağmen tedavi sonrasına göre 3. ay kontrollerinde 2. grupta fiziksel kısıtlılık ve 1. gruptaki ağrı (VAS), HAQ, WOMAC (Ağrı, Fiziksel Fonksiyon, Toplam), Lequesne Diz İndeksi, Short Form-36 (Fiziksel Fonksiyon, Fiziksel Rol Kısıtlılığı, Ağrı, Emosyonel Rol ve Mental Sağlık) parametrelerinde iyilik hali korunmadı.Diz osteoartritli hastalarda aynı balneoterapötik yöntemlerin farklı süreler içinde uygulanmasının etkinliğini karşılaştırdığımız çalışmamızla, intermittant uygulamaların da geleneksel uygulamalar kadar etkili olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Our aim was to make a comparison between the effectiveness of intermittant and traditional regimens of same balneotherapeutic methods in patients with knee osteoarthritis. Fifty patients with knee osteoarthritis according to the American College of Rheumatology criteria were included in a prospective randomized single-blind controlled study. The patients were divided into two groups: the traditional group (group 1)(n=25), were treated consecutively five times per week for 2 weeks, and the intermittant group (group 2)(n=25), were treated two or three times weekly for 4 consecutive weeks (10 sessions totally in both groups). Both of the groups received their hydrotherapy in a tap water pool heated to 38°C for 20 minutes. And then the mud pack therapy on both knees at about 45°C was applied for 30 minutes at the Balneotherapy unit of our department.Participants were assessed by VAS scales of pain, Patients? and physicians? global assesments, Health assesment questionnaire (HAQ), The Western Ontario and McMaster Universities osteoarthritis index (WOMAC), the Lequesne index of osteoarthritis severity and the SF-36 quality of health questionnaire before the treatment, after the treatment and on the twelfth week after the treatment. There were no statistically significant differences between the two treatment groups in terms of gender, age and body mass index. At the end of the study, in both groups statistically significant improvement was observed in clinical status and quality of life parameters. In the third month the improvement still persisted except in WOMAC-B (Stiffness), Emotional Role (SF-36) and Vitality (SF-36) for the first group and mental health (SF-36) for both of the groups. Although the clinical status of both groups significantly improved (compared to the initial status), regression in more clinical parameters between the second and the third evaluation was observed in the first group.As a result, we concluded that the intermittant application of balneotherapy appears to be as effective as traditional method for patients with knee osteoarthritis.