Nöronal migrasyon anomalilerinde genotip-fenotip ilişkisi
Genotype-phenotype correlation in neuronal migration disorders
  1. Tez No: 267773
  2. Yazar: AYÇA DİLRUBA ASLANGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Nöroloji, Genetics, Molecular Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kortikal gelişim malformasyonları; mikrosefali, psiko-sosyal-motor gelişme geriliği, epilepsi ve diğer birçok nörolojik bulgunun etiyopatogenezinde yer almaktadır. Bu malformasyonlar; nöronal proliferasyon anomalileri, nöronal migrasyon anomalileri ve nöronal organizasyon anomalileri olmak üzere 3 grupta incelenmektedir.Nöronal migrasyon anomalileri; agiri (girus yokluğu), pakigiri (girusların sayısında azalma/girusların kabalaşması) ve subkortikal band heterotopisini (SBH) içeren ?Lizensefali Spektrumu? içinde değerlendirilmektedir. Lizensefali ile ilişkili hastalıklar; Miller-Dieker Sendromu (MDS), İzole Lizensefali Sekansı (ILS), SBH, serebellar hipoplazi ile birlikte lizensefali (LCH; Lissencephaly with cerebellar hypoplasia) ve X'e bağlı kuşkulu genitalya ile birlikte lizensefali (XLAG; X linked lissencephaly with ambigious genitalia)'dir. Günümüzde insanlarda Lizensefali Spektrumu'na yol açtığı bilinen 5 farklı gen bilinmektedir. Bunlar; LIS1, DCX, RELN, ARX ve TUBA1A'dır. MDS'de 17p13.3'de LIS1 genini de içeren büyük delesyonlar saptanmaktayken, ILS'de DCX, LIS1 ve TUBA1A; SBH'de DCX ve LIS1; XLAG'de ARX; LCH'de LIS1, DCX ve RELN genlerindeki mutasyonlar sorumlu tutulmaktadır.Bu çalışmada Lizensefali Spektrumu tanısı kesinleşen 10 aile (11 etkilenmiş olgu) yer almaktadır. MDS tanılı iki olguda (L01-L02), lizensefaliye eşlik eden ek konjenital anomalileri olan bir olguda (L03), ILS'li dört olguda (L04-L05-L06-L07), SBH'li iki olguda (L08-L09) ve LCH'li iki olguda (L10) genotip-fenotip ilişkisi dikkate alınarak laboratuvar çalışmaları planlanmıştır. 10 ailenin 7'sinde (L01-L02-L03-L06-L07-L09-L10) sitogenetik ve moleküler veriler ile etiyopatogenez aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Malformations of cortical development are recognized as an important cause of microcephaly, developmental delay, epilepy and other neurological disorders. These cortical malformations are abnormal proliferation of neurons, abnormal migration of neurons and abnormal organization of neurons.Malformations of neuronal migration encompass a spectrum of cortical malformations from complete agyria (absent gyri) to regional pachygyria (broad gyri) and merges with subcortical band heterotopia (SBH). The disorders of neuronal migration anomalies are; Miller-Dieker Syndrome (MDS), Isolated lissencephaly sequence (ILS), Subcortical Band Heterotopia (SBH), Lissencephaly with cerebellar hypoplasia (LCH) and X linked lissencephaly with ambigius genitalia (XLAG).To date, six genes have been identified that cause to malformations of neuronal migration in humans; LIS1, DCX, RELN, VLDLR, ARX and TUBA1A. Gros deletion including LIS1 could result in Miller-Dieker Syndrome.This study includes ten families (11 affecteds) with confirmed diagnosis of the lissencephaly spectrum. Further laboratory studies were planned in two families with MDS (L01-L02), in one subject with additional congenital abnormalities (L03), in four subjects with ILS (L04-L05-L06-L07), in two subjects with SBH (L08-L09), and in two subjects with LCH (L01) in view of the climnical and radiological findings. Phenotype-genotype correlation has been discussed in view of the literature and four families with established phenotype-genotype data will give further insight to the mechanisms. The clinical and radilogical diagnosis has been confirmed in seven out of ten families by cytogenetic and molecular testing. The laboratory data will lead to genetic counselling and prenatal diagnosis.