Spontan bakteriyel peritonit tanısında Sysmex XE-2100 hemogram cihazı ile manuel yöntemin karşılaştırılması
Comparing Sysmex XE-2100 hematology analyzer with manual method in spontaneous bacterial peritonitis
  1. Tez No: 267792
  2. Yazar: BİROL BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SONSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Amaç: Asit sıvısında polimorf nüveli lökosit(PMNL) sayımı spontan bakteriyel peritonit tanısında en önemli kriterdir. Bu çalışmada, asit sıvısında Sysmex XE-2100 hemogram cihazında yapılan lökosit ve PMNL sayımının, manuel sayım yöntemi (Thoma sayma lamı+ May-Grünwald-Giemsa/Mikroskopik yöntem) ile karşılaştırması ve spontan bakteriyel peritonit için tanısal değerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları-Gastroenteroloji bilim dalı polikliniğine ayaktan başvuran veya siroz tanısı ile yatmakta olan 58 asitli hasta (33 erkek ve 25 kadın; ortalama yaş 59.1±14.1 erişkin) çalışmaya dahil edilerek bu hastalardan alınan 81 asit örneği değerlendirmeye alınmıştır. Alınan asit örneklerinde manuel yöntem ve Sysmex XE-2100 hemogram cihazı ile lökosit ve PMNL sayısı araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi Pearson korelasyon testi ve Bland-Altman metodu kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Polymorphonuclear leucocyte (PMNL) cell count in ascitic fluid is an important criteria for diagnosis of spontaneous bacterial peritonitis. In this study, leukocyte and PMNL count in manual method (Thoma count/ May-Grünwald-Giemsa/microscopy) was compared with Sysmex XE-2100 hematology analyzer results in respect to determine diagnostic value in spontaneous bacterial peritonitis.Method: 58 patient (33 men and 25 women; mean age 59.1 ? 14.1 adult) with ascites, either stay in with diagnosis of cirrhosis or attend to clinic of Gastroenterology Department in Cerrahpasa School of Medicine, were included in this study. 81 ascitic materials were evaluated. Leukocyte and PMNL count in manual method was compared with Sysmex XE-2100 hematology analyzer. Statistical analysis was done using Pearson correlation test and Bland-Altman method.