Laparoskopik gastrik bant tatbik edilen morbid obezlerde oksidatif DNA hasarı
Investigation of oxidative DNA damage in laparoscopic perform adjustable gastric banding
  1. Tez No: 267793
  2. Yazar: AHMET KOCAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ERSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Günümüzün önemli sağlık problemlerinden biri olan morbid obezite birçok yandaş hastalıkla beraberdir. Bu hastalıkların etyolojisinde birçok neden gösterilmiş ancak patofizyolojileri henüz tam açıklanamamıştır. Bu faktörlerden birisi olan oksidatif DNA hasarının obezite, yaşlanma, kanser, gibi birçok hastalık gelişiminde miktarının arttığı saptanmıştır.Amaç: Morbid obezite tanısıyla laparoskopik gastrik bant (LAGB) tatbik edilen hastalarda, ameliyat sonrası 6. ayda oksidatif DNA hasarının değişimini saptamaktır.Gereç ve Yöntem: İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda yürütülen bu çalışmaya morbid obezite tanısı ile laparoskopik gastrik bant tatbik edilen, Vücut Kitle İndeksi(VKİ): 46,82±4,47 kg/m2 olan, 20 kişilik hasta grubu ile sağlıklı, VKİ'i normal sınırlarda (22,52±2,08 kg/m2) olan 20 kişilik kontrol grubuna dahil edildi. Hasta grubunun ameliyat öncesi ve sonrası altıncı ayda, kontrol grubununda bir kez kan ve idrar örnekleri alındı. Çalışmadaki parametreler ELİSA yöntemiyle değerlendirildi.Bulgular: Hasta grubunda uygulanan ameliyat ile altıncı ayın sonunda anlamlı kilo kaybı sağlandı (p:0,00). Serum 8-OHdG düzeyi kontrol grubunda ortalama 1,864±1,919 ng/ml olarak ölçülürken çalışma grubunda ameliyat öncesi 2,098±2,322 ng/ml olarak ölçüldü. Ameliyat sonrası 6. ayda ise 1,175±0,296 ng/ml olarak kaydedilirken ameliyat öncesi döneme göre kıyaslandığında anlamlı azalma olduğu gözlenmiştir (p:0,000). İdrar 8-OHdG düzeyi kontrol grubunda ortalama 7,841±7,041 ng/ml olarak ölçülürken çalışma grubunda ameliyat öncesi 21,021±28,836 ng/ml, ameliyat sonrası 6. ay sonunda ise 8,698±8,115 ng/ml olarak kaydedilirken ameliyat öncesine göre anlamlı azalma söz konusudur (p:0,001).Sonuç: Laparoskopik gastrik bant tatbiki morbid obezlerde etkin kilo kaybı sağlar. Oksidatif DNA hasarı morbid obezite ile artmıştır ancak bu artış kilo alımı ile bağımsızdır ve idrarla tespiti seruma göre daha belirgindir. Morbid obezite nedeniyle LAGB tatbiki sonrası oksidatif DNA hasarı hem serumda hem de idrarda cerrahi sonrası azalmaktadır. Bu değişim idrar ve serum 8-OHdG'in ELİSA ölçüm değerleri ile belirgindir.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the most important health issues of the day, the morbid obesity, appears together with a number of accompanying diseases. Although there have been a lot of reasons indicated for the etiology of those diseases, their pathophysiologies are not yet fully revealed. The oxidative DNA damage, one of those factors, has been found to be increased in various diseases developing such as obesity, aging, and cancer.Objective: The objective of this study is the difference in oxidative DNA damage at post-operative month 6 to be determined in patients received gastric banding upon morbid obesity diagnosis. We consider it as a contribution for the studies headed to the treatments for the morbid obesity, one of the current health issues, and accompanying diseases.Materials and Method: In this study conducted in I.U. Cerrahpasa Faculty of Medicine, Department of General Surgery, 20 patients with BMI: 46.82 ± 4.47 who have received laparoscopic gastric banding upon morbid obesity diagnosis and a control group of 20 healthy volunteers with normal (Body Mass İndex) BMIs (22.52 ± 2.08 kg /m2) were enrolled. Blood and urine samples were collected preoperatively and at postoperative month six for the patient group, and once for the control group. Parameters included in the study have been evaluated by ELISA method.Findings: By the operation, at the end of the sixth month, a significant weight loss was achieved in the patient group (p=0.00). Serum 8-OHdG levels in the control group were found with an average of 1.864±1.919 ng/ml, and 2.098±2.322 ng/ml in the study group preoperatively. At postoperative month six, it was recorded as 1.175±0.296 ng/ml, a significant decrease was observed when compared to the preoperative period (p=0.000). Urine 8-OHdG levels were measured as 7,841±7,041 ng/ml on average in the control group, and as 21,021±28,836 ng/ml in the study group preoperatively. By the end of the postoperative month six, it was recorded as 8.698 ± 8.115 ng/ml, and a significant decrease was found when compared to the preoperative values (p=0.001).Conclusion: The laparoscopic gastric banding provides efficient weight loss in patients with morbid obesity. The oxidative DNA damage was increased by the morbid obesity, but this increase is not related to weight gain, and it is more evident than serum when determined from urine samples. After LAGB surgery due to the morbid obesity the oxidative DNA damage is declined by surgery both in serum and urine. This difference is evident with ELISA values for both urine and serum 8-OHdG.