İdiyopatik ani sensörinöral işitme kaybı olgularında oral steroid, intratimpanik steroid ve hiperbarik oksijen tedavi etkinliklerinin araştırılması
Efficacy comparison of oral steroid, intratympanic steroid and hyperbaric oxygen treatments in idiopathic sudden sensorineural hearing loss cases
  1. Tez No: 267809
  2. Yazar: YALÇIN ALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İdiyopatik ani sensörinöral işitme kaybı nadir görülen, işitmenin total veya parsiyel kaybı ile ortaya çıkan patogenezi tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Yaklaşık 60 tedavi protokolü tarif edilmiştir. Çalışmamızda hiperbarik oksijen, oral steroid, intratimpanik steroid ve kombinasyonlarının tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve metot: Çalışmamızda 2004-2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip edilmiş hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Vakalar aldıkları tedaviye göre oral steroid, oral steroid + hiperbarik oksijen, intratimpanik steroid ve hiperbarik oksijen gruplarına ayrılmışlardır. Tedavi başarıları, tedavi öncesi ve sonrası odyogramlar Siegel kriterleri kullanılarak ve ortalama kazançlar hesaplanarak değerlendirilmiş ve prognostik faktörlerin geçerlilikleri araştırılmıştır.Bulgular: 217 hasta ve 219 kulak çalışmamıza dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Idiopathic sudden sensorineural hearing loss is a rare disorder of unknown pathogenesis where hearing is lost partially or totally. About 60 treatment modalities have been described. We aimed to compare efficacy of hyperbaric oxygen, oral steroid and intratympanic steroid therapy in idiopathic sudden sensorineural hearing loss patients.Material and method: Files of patients who were followed up between 2004 and 2010 in Otolaryngology Department of Cerrahpasa Medical Faculty in Istanbul University were examined retrospectively. Patients were divided in oral steroid, oral steroid+ hyperbaric oxygen, intratympanic steroid and hyperbaric oxygen groups according to the therapy received. Treatment success was assessed by Siegel criteria and mean gains using audiograms before and after therapy and validity of prognostic factors was investigated.Results: 217 patients and 219 ears were included.