İskemik serebrovasküler hastalıkta işitsel irkilme refleksi ve transkraniyal manyetik stimulasyonun değerlendirilmesi
Auditory startle reflex and transcranial magnetic stimulation in cerebrovascular disease patients
  1. Tez No: 267810
  2. Yazar: MELİS SOHTAOĞLU SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA BOZLUOLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Serebrovasküler hastalıkların (SVH) yarattığı özürlülüğün hastalar ve toplum için ciddi fiziksel, psikolojik ve finansal sonuçları olmaktadır. Bu nedenle inme hastalarının topluma kazandırılabilmesi için beyin hasarından sonra fonksiyonların geri gelmesinde rol oynayan mekanizmaların anlaşılması gerekir. İşitsel irkilme refleksi (İİR) ani bir sesle kasların istemsiz kasılmasıdır. İİR beyin sapında oluşarak retikülospinal yolla omuriliğe iletilir. İİR'nin dışa vurumu basit ve balistik hareketlerle olsa da istemli hareketleri güçlendirici etkisi vardır. Transkraniyal manyetik stimulasyon (TMS) kortikospinal sistemin fonksiyonlarının incelenmesinde önemli bir araçtır. Çalışmamızda, retikülospinal sistemle hareketlerin primer kontrolünden sorumlu kortikospinal sistemin, inme hastalarında lezyon yerine göre özelliklerinin, birbirleri üzerindeki etkilerinin, İİR ve TMS'yle araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza, 44 SVH hastasıyla yaş ve cinsiyeti uyumlu 18 sağlıklı birey alınmıştır. Çalışmanın sonucunda SVH hastalarında İİR olasılığının arttığı, bu artışın en çok kronik posterior sirkülasyon infarktı olan hastalarda olduğu, distal kaslarda TMS'yle yanıt sıklığının tüm hasta gruplarında kontrollere göre azaldığı, TMS yanıt amplitüdleriyle İİR sıklığı arasında ters orantı olduğu ve bunun en belirgin anterior sirkülasyon infarktı olan SVH hastalarıyla kliniğinde ağrı ve ısı duyusu kaybı olan hastalarda izlendiği saptanmıştır.Sonuç olarak çalışmamızda SVH hastalarında İİR'nin arttığı, bu artışın klinik bulgulara, lezyonun kronisitesi ve yerine göre değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Kortikospinal yol hasarı olan hastalarda ise retikülospinal yolun aktif olduğu, artmış İİR yanıtlarıyla anlaşılmıştır. Merkezi sinir sisteminin fonksiyonel düzelme için döngülerini reorganize edebilme yeteneği İİR'deki şiddetlenmenin nedenidir. İstemli hareketleri güçlendiren İİR'nin artması ise inme hastalarının klinik rehabilitasyonu açısından potansiyeli olan bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Motor disabilities of cerebrovascular diseases (CVD) cause physical, pyschological and financial burden for the patient and society. It?s important to understand mechanisms underlying recovery of motor functions after stroke. Auditory startle reflex (ASR) is an involuntary contraction of muscles with sound. ASR is formed in brainstem, projected to spinal cord with reticulospinal tract, contribute to voluntary movements. Transcranial magnetic stimulation (TMS) is important for corticospinal tract investigations. In our study we aimed to investigate properties and interactions of reticulospinal and corticospinal tract with TMS and ASR in stroke patients with different lesion sites.We included 44 patients and 18 healthy controls. Our results showed that ASR was enhanced in CVD patients, this exaggeration was apparent in chronic posterior circulation CVDs, motor evoked potentials (MEP) were lost in most of patients, MEP amplitudes and ASR were inversely corrolated and this relationship was statistically important in anterior circulation CVDs and in patients with temperature and pain loss.In conclusion we?ve found that ASR was enhanced in stroke according to clinical signs, chronicity of disease and lesion site. In patients with corticospinal tract injury enhanced ASR indicated that innervation of reticulospinal tract remains active. Ability of central nervous system to reorganize circuits in order to achieve functional recovery seems to be the reason of ASR enhancement. Exaggeration of ASR offers an important potential in clinical rehabilitation of stroke patients since it may be useful for augmenting voluntary movements.